Do góry
depilacja laserowa - 9 pytań

Depilacja laserowa – poradnik pacjenta

Zabiegi laserowe są aktualnie nie tylko niezwykle modne, ale i pomocne w dbaniu o piękny i zdrowy wygląd. Nie da się ukryć, iż depilacja laserowa jest najczęściej wykonywanym zabiegiem estetycznym wykorzystującym źródło lasera. Za nim jednak zdecydujesz się na wybór lasera i gabinetu koniecznie przeczytaj nasze porady.

depilacja laserowa

9 najczęściej zadawanych pytań

Oto lista najczęściej zadawanych pytań i wątpliwości które zadają Nam nasi pacjenci:

 

 1. Czy depilacja laserowa jest dla każdego? Czy jestem dobrym/-ą kandydatem/-ką do depilacji laserowej?

Pomimo, że depilacja laserowa wykonywana jest od wielu lat, a lista nowo powstałych studiów usuwania owłosienia ciągle rośnie to jednak nie w każdym przypadku efekt ostateczny może być satysfakcjonujący. Najbardziej zadowoleni z zabiegu depilacji laserowej będą pacjenci u których włosy są zdecydowanie ciemniejsze niż kolor otaczającej je skóry. W przypadku włosów rudych i blond depilacja może okazać się mniej skuteczna, wymagać większej liczby zabiegów, bądź okazać się niemożliwa do spełnienia oczekiwań pacjenta.

 

2. Od czego zależy cena depilacji laserowej?

Koszt zabiegu uzależniony jest od:

 • Obszaru z jakiego mają być usunięte włosy – im większy obszar tym wyższa cena.
 • Urządzenia, którym zabieg ma być wykonany. Poza laserami w estetyce często stosuje się również urządzenia typu IPL, VPL,APL. Prawda jest taka, że im więcej badań klinicznych i testów przeszedł sam laser – tym jest on droższy w zakupie. Dzięki temu jest bezpieczniejszy, ale cena 1 zabiegu zdecydowanie wyższa niż u mniej przewidywalnych konkurentów.
 • Miejsca w którym wykonany jest zabieg. Placówki dbające o higienę, stosujące jednorazowe prześcieradła, stosujące podczas zabiegu jednorazowe rękawiczki, wyglądające w sposób estetyczny – będą miały wyższe ceny zabiegów.
 • Osoby wykonującej zabieg. Nie da się ukryć, iż zabiegi z zastosowaniem laserów powinny być wykonywane tylko przez wykwalifikowanych kosmetologów i lekarzy. Doświadczenie zwykle buduje się przez wiele lat. Wówczas osoba wykonująca zabieg dobrze rozumie mechanizm działania sprzętu, wykonuje zabieg bezpiecznie. W takim przypadku cena zabiegu laserowego będzie wysoka. Niestety w wielu gabinetach zabiegi laserowe wykonują osoby bez doświadczenia i wykształcenia chociażby kosmetycznego, czy też aktualnie uczące się. Zabiegi wykonywane przez praktykantów są konkurencyjnie niższe niż usługi wykonywane przez profesjonalistów.

 

3. Czy przy ciemnej karnacji depilacja laserowa również okaże się skuteczna?

Nie da się ukryć, iż idealnym kandydatem do depilacji jest osoba o jasnej cerze i ciemnych włosach. U osób z jasną skórą usunięcie zbędnego owłosienia jest łatwiejsze. Wymaga mniejszej ilości zabiegów i daje dużo lepsze wyniki. Osoby z ciemną karnacją oczywiście mogą również poddać się depilacji laserowej, ale muszą brać pod uwagę fakt, że będą wymagały większego doświadczenia ze strony osoby wykonującej zabieg oraz większej ilości sesji. Muszą także liczyć się z ewentualnymi skutkami ubocznymi zabiegu.

W przypadku kiedy ciemniejszy kolor skóry został wywołany poprzez:

 • nadmierne opalanie,
 • stosowanie zarówno doustnie jak i powierzchownie na skórę środków przyspieszających opalanie
 • opalanie natryskowe

depilacja laserowa nie powinna zostać wykonana. Takie sytuacje – nawet przy czarnych włosach mogą doprowadzać do oparzeń skóry i powikłań pozabiegowych.

 

4. Czy mogę opalać się po zabiegu depilacji laserowej?

Decydując się na zabieg laserowy powinieneś/-naś być świadoma, iż opalanie jest przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu. Opalać nie wolno się na conajmniej 4 tygodnie przed planowanym zabiegiem jak i w trakcie trwania pełnej kuracji ustalonej z kosmetologiem w serii. W przypadku zakończenia pełnego pakietu – już 2 tygodnie po ostatniej depilacji laserowej możesz korzystać z kąpieli słonecznych.

 

5. Czy kolor włosów jest istotny przy depilacji laserowej?

Kolor włosów jest kluczowy w przypadku depilacji laserowej, ze względu na mechanizm działania wiązki lasera w kontakcie z melaniną włosa. Ciemne włosy w większym stopniu pochłaniają energię lasera w związku z czym są łatwiejsze do usunięcia. Jak już wcześniej pisaliśmy włosy rude lub koloru blond są niezwykle trudne do wydepilowania, a efekt ostateczny może okazać się niezadowalający. Decydują się na zabieg w tym wypadku musisz brać pod uwagę znacznie większą liczbę zabiegów, która równocześnie nie da 100% efektu usunięcia owłosienia.

 

6. Ile zabiegów jest konieczne dla osiągnięcia zadowalającego efektu depilacji laserowej?

Ilość zabiegów niezbędnych do osiągnięcia oczekiwanego efektu jest niezwykle trudna do określenia, ponieważ zależy od wielu czynników. Zazwyczaj jest to od 4 do nawet 12 zabiegów.

Od czego to zależy?

 • urządzenia jakim wykonywany jest zabieg,
 • doświadczenia i umiejętności osoby wykonującej zabieg,
 • koloru skóry pacjenta, a także koloru owłosienia,
 • regularności wizyt,
 • ilości aktywnych włosów w określonej fazie ich wzrostu.

W gabinecie Bently Beauty w Plewiskach do zabiegu depilacji laserowej wykorzystujemy laser Vectus marki Palomar. Wiedząc jak skutecznym jest on urządzeniem zalecamy wykonanie 4-ch zabiegów na dany obszar ciała, a na każdy kolejny zabieg w tym samym obszarze dajemy Ci 50% rabatu.

 

7. Jakie kwalifikacje powinna mieć osoba wykonująca zabiegi depilacji laserowej?

W Polsce brak jest stosownych, szczegółowych regulacji prawnych dotyczących ustaleń – kto może wykonywać zabiegi estetyczne – w tym również zabiegi laserowe. Początkowo zabiegi depilacji laserowej były wykonywane przez lekarzy, i pielęgniarki. Było to spowodowane wieloma czynnikami:
lasery i inne źródła światła nie były jeszcze wówczas dobrze przebadane, a efekty przewidywalne
zabiegi były niezwykle bolesne, czasami wymagały narkozy.

Aktualnie zabiegi depilacji laserowej wykonuje prawie każdy. Tak jak wcześniej opisywaliśmy istnieją miejsca, w których zabiegi wykonując osoby uczące się, praktykanci, bądź – o zgrozo – osoby całkowicie nie związane z wykształceniem medycznym czy kosmetycznym. Nie ulega wątpliwości, że najlepszym rozwiązaniem jest udanie się do profesjonalnego gabinetu, w którym zabieg wykonuje kosmetolog chociażby z 3-letnim doświadczeniem. Warto sprawdzić wcześniej jakie wykształcenie i doświadczenie posiada osoba, do której mamy zamiar udać się na zabieg depilacji laserowej.

W gabinecie Bently Beauty na Plewiskach zabieg depilacji laserowej wykonuje doświadczony kosmetolog, bowiem zależy nam na Twoim bezpieczeństwie i zadowalających efektach. Poznaj Panią mgr Joannę ->

8. Czy moja dieta ma wpływ na depilacją laserową?

Oczywiście, że ma. I to pod wieloma względami. Najważniejsze jest jednak, aby decydując się na zabieg wyeliminować z naszej diety herbaty ziołowe, odchudzające, uspokajające. Mogą one bowiem zawierać substancje wywołujące tzw. reakcję fototoksyczną, objawiającą się poprzez powstawanie bąbli i oparzeń. Decydując się na depilację warto również ograniczyć produkty spożywcze zawierające Beta-karoten. Związek ten znajduje się w dużych ilościach w preparatach zawierających witaminę A, marchewce, dyni i niektórych innych warzywach. Jest on odkładany w skórze nadając jej subtelny pomarańczowy lub żółty odcień utrzymujący się niekiedy nawet przez wiele tygodni po spożyciu. Beta-karoten pochłania energię emitowana przez laser zmniejszając z jednej strony jej skuteczność w niszczeniu włosów z drugiej zaś strony zwiększając jej pochłanianie przez skórę i związane z tym efekty uboczne pod postacią oparzeń, przebarwień i odbarwień.

 

9. Przeciwwskazania do zabiegu depilacji laserowej:

• ciąża i karmienie piersią;
• świeża opalenizna(będąca rezultatem kąpieli słonecznych i wizyt w solarium) – należy przerwać opalanie 4 tyg. przed zabiegiem,
• niewskazane jest używanie samoopalaczy przez 2 tyg.poprzedzające depilację laserową Vectus;
• zioła fotouczulające (np.nagietek, dziurawiec) – trzeba przerwać ich stosowanie 3 tyg. przed zabiegiem;
• herbatki odchudzające(np. Figura 2) – należy je odstawić 3 tyg. przed zabiegiem;
• leki światło uczulające (retinoidy, tetracykliny) np. Roaccutane –konieczne jest zachowanie półrocznej przerwy między końcem kuracji, a pierwszym laserowym usuwaniem owłosienia;
• antybiotyki – należy przerwać kurację2 tyg. przed zabiegiem;
• leki przeciwzakrzepowe– trzeba je odstawić 6 tyg. przed procedurą;
• depilacja(zarówno woskiem, depilatorem,jak i pęsetą) –należy przerwać usuwanie owłosienia miesiąc przed zabiegiem;
• leki i kosmetyki o działaniu złuszczającym – trzeba zaprzestać ich stosowania przynajmniej tydzień przed zabiegiem;
• kremy i maści zawierające w składzie isotretinoinę, retinol, kwasy owocowe, witaminę C -należy przestać je używać minimum 6 tyg. przed depilacją;
• tendencja do powstawania przebarwień i bliznowców;
• aktywne stany zapalne skóry(o podłożu bakteryjnym, wirusowym, grzybiczym);
• choroba nowotworowa, bielactwo, łuszczyca, opryszczka
• cukrzyca, epilepsja, owrzodzenie żylakowate, zakrzepica;/li>
• fotodermatozy(uczulenia na słońce)i choroby pęcherzowe skóry;
• rozrusznik serca;
• uszkodzenia naskórka;
• niedawno odbyte zabiegi chirurgiczne;
• sterydy, leki antydepresyjne i psychotropowe;
• siwe włosy (brak melaniny).

[ssbp]