Do góry
konferencja naukowo-szkoleniowa

III Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Szkoleniowa: Wielowymiarowe Medyczne Uwarunkowania Piękna Twarzy

W dniu 15 października 2021 roku obyła się III Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Szkoleniowa „Wielowymiarowe medyczne uwarunkowania piękna twarzy”, w której mieliśmy przyjemność wziąć udział.

Ciągły rozwój i poszerzanie wiedzy stanowi dla nas niezwykłą przyjemność. Pomimo, że po raz pierwszy uczestniczyliśmy w konferencji organizowanej przez Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, to jednak nie jest to nasza ostatnia wizyta. Z niecierpliwością oczekujemy kolejnej, już za rok. Napewno będziemy.

Nasze wrażenia z konferencji…

Jesteśmy zachwyceni umiejętnością połączenia wielu dyscyplin naukowych takich jak: dermatologia, kosmetologia, chirurgia plastyczna oraz stomatologia i ortodoncja w jednym celu: dobro pacjenta/klienta.

Uważamy, że tylko wspólnymi siłami jesteśmy w stanie osiągnąć doskonały efekt estetyczny z równoczesnym dbaniem a aspekt psychologiczny i komfort pacjenta/klienta.

Krótkie sprawozdanie z konferencji..

Pierwszy wykład, który otwierał sesję naukową nosił tytuł: „Senescencja komórkowa w starzeniu się skóry i potencjalne terapie przeciwstarzeniowe”, wygłoszony przez  prof. Michała Masternaka z Florydy. Nie ukrywamy, że wykład w języku angielskim był dla nas zaskoczeniem, aczkolwiek z miłą chęcią rozruszaliśmy nasze szare komórki do wytężonej pracy. Prezentacja dotycząca badań na temat możliwości eliminacji dysfunkcyjnych komórek w celu wydłużenia życia i zdrowia jednostek. Badania były przeprowadzone głownie na myszach. Przeprowadzona analiza była niezwykle wnikliwa i w naszej opinii przyszłościowa. 

Kolejny wykład wygłoszony był przez znakomitego specjalistę, prof. dr hab. n. med. Andrzeja Kaszubę i dotyczył zagadnień związanych z terapiami fotodynamicznymi stosowanymi w dermatologii. Nie ukrywamy, że przedstawione wyniki badań skłoniły nas, do refleksji i częstszego kierowania naszych klientów na tego typu terapie, zamiast tych z zastosowaniem lasera CO2. Skuteczność fototerapii, a także względnie znikome skutki uboczne wydają się przyszłościowe w walce z rozmaitymi dermatozami. 

Drugi wykład panelu dermatologicznego przeprowadziła prof. dr hab. n. med. Mariola Marchlewicz. Pani Profesor poruszyła w nim temat ostudy, który w sezonie jesienno-zimowym na nowo ożywa w każdym gabinecie estetycznym. Przypomnienie etiopatogenezy i objawów klinicznych napewno przyda się w planowaniu terapii związanych z przebarwieniami skóry twarzy. 

Na kolejny panel związany z medycyną estetyczną zdecydowanie nie mogliśmy się doczekać. Tutaj konferencję zaszczyciły dwie, niezwykle ważne osobistości i szanowane przez nas w każdym calu, czyli dr n. med. Marcin Ambroziak oraz  dr n. med. Monika Lelonkiewicz.

Podczas wykładów omawiano dermatologiczne zastosowanie hialuronidazy w obrzękach powiek związanych z nadkorekcją doliny łez kwasem hialuronowym, a także różnicowanie przypadków z przepuklinami tłuszczowymi i innymi defektami estetycznymi okolicy oka. Doktor Marcin Ambroziak podzielił się również własnymi doświadczeniami związanymi z pracą z wypełniaczami, a także możliwymi powikłaniami i możliwościami leczenia. 

Natomiast dr n. med. Monika Lelonkiewicz (czyli twórczyni techniki nici hialuronowych) przedstawiła swój pogląd nt. współpracy lekarza i kosmetologa w terapiach okolicy oka. Jesteśmy wdzięczni za ten temat. Zwłaszcza przy coraz większej agresji lekarzy medycyny estetycznej w stosunku do kosmetologów. Cieszymy się, że znani i doświadczeni lekarze widzą możliwość współpracy, i co więcej, przedstawiają rewelacyjne efekty osiągane u swoich pacjentów/klientów. 

Kolejnym panelem była sesja kosmetologiczna, podczas której dr hab. n. med. Przemysław Pacan poruszył temat dsymorfofobii i aktualnych zagadnień związanych z brakiem akceptacji własnego ciała. Temat jest nam niezwykle bliski, gdyż nasza kosmetolog Sandra Dryka pisała pracę magisterską na katedrze psychologii związaną właśnie z brakiem akceptacji ciała. Uważamy, iż jest to niezwykle ważny aspekt pracy kosmetologa, dermatologa, stomatologa czy też chirurga plastyka. 

Niestety kolejny wykład pt.: ”10 kwasów chemicznych na 10 problemów skóry. Możliwości i ograniczenia” zdecydowanie nie przypadł nam do gustu i z pełną odpowiedzialnością możemy stwierdzić, iż przeczył idei całej konferencji. Wykład stanowił tylko i wyłącznie lobby marki kosmetycznej, pełnił rolę informacyjną i sprzedażową. W swojej istocie ignorował całą grupę zawodową jaką stanowią kosmetolodzy, dzieląc specjalistów tylko i wyłącznie na kosmetyczki i lekarzy. Paradoksalnie wykład wygłoszono właśnie w panelu kosmetologicznym, co było dla nas niezwykle irytujące. 

Cudowną atmosferę udało się na nowo wprowadzić prof. dr hab. Janinie Lulek, która opowiadała o projekcie ORBIS , oraz jego wpływie na umiędzynarodowienie Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Jesteśmy dumni, iż projekt odnosi wiele sukcesów pomimo przeciwności, które przysporzyła pandemia COVID.

A na koniec konferencji…

Ostatni panel stanowiła konferencja studencka, co było dla nas nowym i ciekawym doświadczeniem. Krótkie prezentacje stanowiły ciekawe sprawozdania zarówno z prac badawczych,  a także aktualnego piśmiennictwa naukowego. 

 • Ziarniniak twarzy skutecznie leczony iniekcjami z triamcynolonu. Michał Owczarek, Magdalena Jałowska
 • Kriochirurgia w dermatologii estetycznej twarzy – przedstawienie trzech reprezentatywnych przypadków: ziarniniaka naczyniowego wargi, olbrzymiego rogowacenia łojotokowego i raka płaskonabłonkowego in situ. Natalia Welc, Bogna Brzezińska, Monika Bowszyc-Dmochowska
 • Rak podstawnokomórkowy – jak leczyć żeby wyleczyć? Paweł Pazdrowski, Adriana Polańska, Mateusz Szewczyk
 • Zajęcie skóry twarzy otaczającej nozdrza przednie – znaczenie diagnostyczne wykwitów pęcherzycy zwykłej w okolicy naturalnych otworów ciała. Julia Sworowska, Magdalena Jałowska, Justyna Gornowicz-Porowska, Monika Bowszyc-Dmochowska, Marian Dmochowski
 • Zależność między BMI a stopniem zaawansowania zmarszczek na twarzy – doniesienie wstępne. Olga Fudalej, Piotr Tuczyńsk, Marta Worona, Patrycja Przybylska, Przemysław Kopczyński, Teresa Matthews-Brzozowska
 • Wpływ cukrzycy typu II na stan skóry kobiet po 50 r.ż. Daria Glinkowska, Nicole Jankowska
 • Pielęgnacja skóry twarzy u kobiet po 45 roku życia. Aleksandra Kuźniak, Magdalena Chamczyńska, Dorota Jenerowicz, Ryszard Żaba, Zygmunt Adamski, Adriana Polańska
 • Wykorzystanie kwasu hialuronowego w modelowaniu fałd nosowo-wargowych. Magdalena Tuczyńska, Julia Olszewska, Alicja Szygenda, Aleksandra Makuch, Julia Kaźmierczak, Teresa Matthews-Brzozowska
 • Utrata brwi w przebiegu łysienia czołowego bliznowaciejącego – wyzwanie terapeutyczne, opis serii przypadków. Agnieszka Kaczmarska, Natalia Baran, Agnieszka Gerkowicz, 
 • Laserowe wybielanie zębów – opis przypadku. Laura Kopczyńska, Magdalena Tuczyńska, Oskar Komisarek
 • Wpływ leczenia ortodontycznego na poprawę estetyki uśmiechu – opis przypadku. Magdalena Tuczyńska, Maria Wcisłek, Jolanta Aksamit, Teresa Matthews–Brzozowska
 • Analiza technologii i metodologii pomiarów parametrów skóry – przegląd piśmiennictwa. Sonia Stachowiak, Paulina Kopczyńska, Aleksandra Buszmak, Teresa Matthews-Brzozowska, Leszek Kubisz
 • Wpływ hormonów tarczycy na stan skóry u kobiet po 40 roku życia. Agata Pietruczuk, Aneta Biskupska, Dominika Haska, Meri Davtyan, Monika Zenker, Nadia Kmiecik

Gratulujemy wszystkich wystąpień – jako osoby pracujące już w branży Beauty życzymy Państwu wielu sukcesów i nieustającej pasji. 

Tylko współpracując możemy sprawić, by pacjent/klient otrzymywał od nas usługi na najwyższym poziomie, zachowując przy tym etykę i dbając o jego zdrowie w każdym wymiarze. 

[ssbp]