Do góry
Medycyna estetyczna - lekarz czy kosmetolog

Medycyna estetyczna – czym jest i dla kogo?

W ostatnich latach bardzo popularne stały się zabiegi takie jak botoks czy wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym. Czym jest medycyna estetyczna? Nie da się ukryć, że ta gałąź nauki jest jeszcze bardzo młoda. Co za tym idzie nie do końca wszystkie sprawy zostały uregulowane prawnie, a samo hasło wzbudza wiele kontrowersji.

Medycyna estetyczna – chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy do lektury.

Już samo połączenie tych dwóch wyrazów: „medycyna” i „estetyczna” pozwala na wywołanie dość sprzecznych opinii. Medycyna – powinna leczyć, ratować życie, zapobiegać śmierci. Estetyczna – kojarzy się z pięknem, proporcjami, stylizacją i wizażem.

Jak powstała medycyna estetyczna?

Nie da się nie zauważyć, iż w ostatnich latach dość znacznie wydłużył się wiek życia człowieka. Higiena, propagowanie zdrowego trybu życia, kolosalny rozwój farmacji sprawił, że żyjemy dużej. Dla człowieka, który chce się rozwijać czasem samo życie w zdrowiu to za mało. Kult piękna propagowany w dzisiejszych mediach, a w szczególności Social Mediach sprawia, że pragniemy posiadać również idealną sylwetkę, nieskazitelną cerę. Ćwiczenia, dieta regularne korzystanie z masaży i zabiegów kosmetycznych wydawać by się mogło wystarczające. Ale nie każdy z nas jest taki sam. Inne są proporcje naszego ciała, inaczej funkcjonuje nasza mimika, etc. Z jednej strony jest to zaleta – jesteśmy niepowtarzalni, z drugiej strony wada. Jak dążyć do ideałów kreowanych w mediach? Każdy z nas chce czuć się modny i atrakcyjny… ale jeśli geny na to nie pozwalają to co – to właśnie medycyna estetyczna. Dziedzin nauki pozwalająca leczyć oznaki starzenia.

Czym zajmuje się medycyna estetyczna?

Medycyna estetyczna powinna przede wszystkim zapobiegać procesowi starzenia, leczyć ewentualne jej oznaki tj. wiotkość skóry, zmarszczki; leczyć defekty estetyczne naszego ciała takie jak blizny, rozstępy.

Medycyna estetyczna jest zdecydowanie nauką interdyscyplinarną czerpiącą swą wiedzę z:

 • kosmetyki,
 • kosmetologii i biotechnologii,
 • dermatologii,
 • chirurgii plastycznej,
 • psychodermatologii,
 • farmacji,
 • stylizacji i wizażu.

Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej w dalszym ciągu nie są jednoznaczne. Brak utworzenia specjalizacji lekarskiej – medycyna estetyczna oraz nieokiełznany rozwój kosmetologii wywołuje wciąż wiele sporów i dyskusji.

O ile zabiegi takie jak:

 • ostrzykiwanie zmarszczek mimicznych toksyną botulinową typu A (popularnie nazywane botoksem),
 • wypełnianie zmarszczek,
 • przywracanie objętości zapadniętym tkankom,
 • spłycanie blizn i rozstępów,
 • leczenie łysienia,
 • rozjaśnianie przebarwień,
 • modelowanie sylwetki – lipoliza,
 • poprawa konturów i owalu twarzy,

są całkowicie uważane za przynależne do medycyny estetycznej, o tyle wiele z nich powinni wykonywać specjaliści z innych dziedzin nauki.

Przykładowo :

 • proces leczenia naczyniaków i zamykania naczynek powinien pozostać w kompetencjach naczyniowców i flebologów;
 • usuwanie znamion, brodawek, włókniaków, tłuszczaków oraz innych narośli powinien pozostać w kompetencjach lekarzy – chirurgów/onkologów;
 • leczenie trądziku, trądziku różowatego, łysienia plackowatego oraz wszystkich innych dermatoz powinien zostać w kompetencji dermatologów;
 • liposukcje, plastyki powiek, przeszczepy tłuszczu, implantacja nitek niewchłanialnych, implantacja półpermanentnych wypełniaczy, podcinanie i nacinacie blizn, dermabrazja – powinny pozostać w kompetencji chirurgów plastyków.

Nie da się ukryć, że wszystkie w powyższych zabiegów są niezwykle kosztowne i zysk z ich wykonania może być kuszący dla każdego z nas. Toteż na rynku polskim coraz częściej pojawiają się gabinety oferujące wachlarz zabiegów odmładzających i upiększających, w których cały zakres zabiegów wykonuje lekarz – niekoniecznie związany z jakąkolwiek z powyższych specjalizacji.

Medycyna estetyczna dla kosmetologów?

Kolejną kontrowersję stanowi wykonywanie zabiegów przez kosmetologów. Na wstępie warto jest zauważyć, iż studia kosmetologiczne (5 letnie) odbywają się również na Uniwersytetach Medycznych. Studia lekarskie trwają tylko rok dłużej. Pomimo to, większość lekarzy uznaje za nielegalne wykonywanie zabiegów estetycznych przez kosmetologów powołując się na „przerwanie ciągłości naskórka” i podawanie leków.

Prawda jest taka, że podczas wykonywania takich zabiegów jak:

 • tatuaż,
 • percing,
 • makijaż permanentny,
 • elektrokoagulacja,
 • a nawet depilacja,

dochodzi do przerwania ciągłości naskórka i wówczas nikt z tego nie robi problemu. Natomiast lekiem stosowanym w medycynie estetycznej jest tylko Botox – czyli toksyna botulinowa typu A. 
Wszelkie inne preparaty nie są lekami, a preparatami do iniekcji.

 

Kontrowersję stanowi również samoczynne oddawanie w ręce kosmetologów zabiegów takich jak:

 • zabiegi laserowe (np. depilacja laserowa – laser diodowy, laser ablacyjny i nieablacyjny redukujący blizny i rozstępy)
 • mezoterapia igłowa
 • tatuowanie brodawek sutkowych u kobiet po mastektomii u których dokonano rekonstrukcji zarysu piersi
 • silniejsze kwasy, peelingi i preparaty zwierające retinol oraz jego pochodne.

Które można uzasadnić dość niską ceną wykonania usługi. A przecież podczas tych zabiegów również dochodzi lub może pośrednio dojść do przerwania ciągłości naskórka.

Kolejny argument stanowi różnica pomiędzy korekcją, leczeniem i poprawą wyglądu a całkowitym zmianie proporcji twarzy, rysów.

Co innego stanowi relaksacja mięśni mimicznych (botoks), wypełnianie zmarszczek (których nie było w młodości) poprawa wyglądu blizn i rozstępów, redukcja naczynek i przebarwień, a co innego powiększanie ust ( które przy podaniu np. 2-ch ml napewno są większe niż w młodości), powiększaniu policzków, zmianie wyglądu nosa. Wówczas są to zdecydowanie zabiegi upiększające, chociaż patrząc na niektóre wynaturzenia można by się sprzeczać.

 

Kto zatem powinien wykonywać zabiegi medycyny estetycznej?

Czytając wszystkie powyższe argumenty ciężko jest wypowiedzieć się jednoznacznie. Dlatego najlepszym rozwiązaniem byłaby współpraca lekarzy wraz z kosmetologiami. Dla dobra pacjenta zawsze najlepsza jest kompleksowa obsługa, która pozwoli pacjentowi żyć w zdrowiu. Nie ma najlepszego lekarza medycyny estetycznej ani najlepszego kosmetologa od zabiegów odmładzających/upiększających. W każdej grupie zawsze znajdziemy osoby, które wykonują zabiegi z pasją, zrozumieniem potrzeb pacjenta oraz działających etycznie, jak również takie, które dla zysku wykonają w sposób bezmyślny i nieestetyczny narażając wygląd i co najgorsza zdrowie pacjenta na pogorszenie.

Do kogo zatem pójść na zabiegi odmładzające, które pozwolą nam przez długi czas cieszyć się młodym wyglądem?

Odpowiedź jest prosta – do gabinetu, w którym kosmetolodzy współpracują z lekarzami, a lekarze szanują kosmetologów.

Dlatego właśnie zapraszamy do gabinetu Bently Beauty, w którym wiedza, rozwój i szacunek połączyły siłę w imię dobra pacjenta.

[ssbp]