W codziennym pędzie łatwo zagubić to, co najważniejsze. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób buntuje się przeciwko wszechobecnej pogoni i próbuje wdrażać w swoim życiu filozofię slow life. Wolniejsze tempo życia może być również świetną receptą na to, by czerpać radość z uprawiania ogrodu. Jednym z najgorętszych trendów ogrodniczych w najbliższym sezonie może okazać się slow gardening. Sprawdź, jak uprawiać ogród bez pośpiechu, w pełnej harmonii z naturą.
Jak wdrożyć filozofię slow life w swoim ogrodzie?
Historia filozofii slow life sięga 1986 r. i jest nierozerwalnie związana z ruchem Slow Food założonym przez Carlo Petriniego we Włoszech. Organizacja ta sprzeciwiała się rozwojowi sieci fast foodów i dążyła do odzyskania radości płynącej z delektowania się tradycyjnym jedzeniem. Z czasem podejście zakładające celebrowanie każdej chwili i dążenie do równowagi rozprzestrzeniło się na inne dziedziny życia, w tym uprawianie ogrodu.
Slow gardening zakłada powrót do tradycyjnych metod uprawy ogrodu i starych, rodzimych gatunków roślin. Zgodnie z założeniami powolnego ogrodnictwa pielęgnacja ogrodu powinna odbywać się w harmonii z naturą, w rytmie zmian zachodzących w świecie przyrody wraz z kolejnymi porami roku. Slow gardening zachęca do większego skupienia się na tym, co aktualnie dzieje się w ogrodzie i dostrzegania piękna otoczenia. Akcentuje przyjemność z samego obcowania z naturą zamiast dążenia za wszelką cenę do uzyskania idealnego ogrodu z równo przystrzyżonym trawnikiem, dokładnie przyciętymi roślinami czy starannie odchwaszczonymi rabatami. Ogrodnictwo w rytmie slow nie ma być uciążliwym obowiązkiem, lecz sposobem na znalezienia wytchnienia w codziennym pędzie.
Jak dbać o ogród przez cały rok zgodnie z filozofią slow life?
Jedną z najważniejszych zasad slow gardeningu jest podporządkowanie prac ogrodniczych cyklowi natury. Ogród powinien rozwijać się w zrównoważony sposób, zgodnie z porami roku.
Wiosna to okres, gdy ogród budzi się do życia po zimowej stagnacji. W tym czasie warto wysiać w ogrodzie nasiona warzyw tradycyjnych odmian oraz nasiona ziół, dostępne w dlaroslin.pl. Początek sezonu ogrodniczego to także odpowiedni czas na zrobienie porządków na trawniku. Aby murawa odzyskała atrakcyjny wygląd po zimie, warto przeprowadzić jej wertykulację i aerację. Ubytki na murawie należy wypełnić za pomocą mieszanek regeneracyjnych do trawników. Od połowy kwietnia można również przystąpić do zakładania trawnika od nowa, wybierając mieszanki traw wolno rosnących — dostosowane do warunków panujących w ogrodzie.
Latem w ogrodzie istotne jest regularne podlewanie roślin i trawnika. Aby nie marnować wody, warto korzystać z deszczówki zgromadzonej w specjalnych zbiornikach. By rośliny ogrodowe obficie kwitły, można sięgnąć po naturalne odżywki do roślin, które w bezpieczny dla środowiska sposób pobudzają wzrost i kwitnienie. By uniknąć inwazji szkodników i rozwoju chorób u roślin, można wykorzystać także ekologiczne środki ochrony roślin, zawierające naturalne składniki i ekstrakty. Latem można cieszyć się też plonami wielu warzyw, ziół i owoców.
Gdy nadchodzi jesień, świat przyrody powoli przygotowuje się do zimy i zapada w sen. Rośliny kończą wegetację, a zwierzęta poszukują ciepłych schronień i gromadzą zapasy pożywienia. Jesienią warto dokonać porządków na grządkach i rabatach. To dobra pora na sadzenie drzew, krzewów i bylin oraz roślin cebulowych, które ozdobią ogród już wiosną. Jesienią warto zadbać także o trawnik — w tym czasie można zastosować nawozy organiczne do trawnika (np. kompost, obornik, humus), które poprawią strukturę podłoża i zapewnią trawie cenne składniki. Nie należy pozbywać się opadających z drzew liści. Można wykorzystać je w zgodzie z naturą. Stosy liści to doskonała zimowa kryjówka dla jeży lub materiał do ściółkowania. Z liści warto przygotować również ziemię liściową — naturalny nawóz. Jesienią można też dokonać zbioru nasion do wysiewu w kolejnym sezonie. Przed nadejściem mrozów trzeba też okryć lub wyściółkować bardziej wrażliwe rośliny.
Zima to dla ogrodników przerwa od większości prac ogrodniczych. Gdy rośliny pogrążone są w głębokim śnie, ogrodnicy muszą pamiętać głównie o rozbijaniu skorupy lodowej na trawniku, odśnieżaniu ścieżek i podjazdów oraz strząsaniu ciężkiego śniegu z roślin. W czasie mrozów warto również dokarmiać ptaki odwiedzające ogród.
Jak utrzymać harmonię w swoim życiu i ogrodzie?
Uprawianie ogrodu to nie tylko sposób na utrzymanie pięknego wyglądu swojego otoczenia. W ujęciu slow life ogrodnictwo to forma odpoczynku, mindfulness i budowania psychofizycznego dobrostanu. Jeśli chcesz utrzymać harmonię w swoim ogrodzie i życiu, skorzystaj z naszych wskazówek.
- Zrezygnuj z uciążliwych i stresujących prac ogrodniczych. Jeśli nie przepadasz za koszeniem trawnika, pomyśl o założeniu zamiast trawnika łąki kwietnej.
- Nie planuj prac ogrodniczych według ścisłego harmonogramu, lecz obserwuj zmiany zachodzące w przyrodzie i dostosuj do nich pielęgnację swojego ogrodu.
- Zamiast urządzeń elektrycznych używaj tradycyjnych, ręcznych narzędzi.
- Dobierz do ogrodu rodzime gatunki roślin (dobrze przystosowane do lokalnych warunków), które nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych ani ochrony przed zimą. Unikaj roślin egzotycznych, szczepionych na pniu czy podatnych na choroby i szkodniki.
- Nie sadź wyrośniętych okazów roślin. Wysiewaj nasiona lub kupuj niewielkie sadzonki.
- Pozwól roślinom swobodnie się rozrastać i rozsiewać w ogrodzie.
- Zrezygnuj z dokładnego odchwaszczania rabat — chwasty mogą być dodatkową ozdobą Twojego ogrodu. Jeśli chcesz pozbyć się chwastów, usuwaj je ręcznie.
- Wspieraj ogrodową bioróżnorodność. Umieść w ogrodzie domki dla owadów, rośliny miododajne, budki lęgowe i poidełka dla ptaków czy schronienia dla jeży.
- Pozwól roślinom harmonijnie się rozwijać — nie pobudzaj ich wzrostu za pomocą nawozów sztucznych czy chemicznych stymulatorów. Zamiast nich wykorzystuj nawozy organiczne i ekologiczne odżywki.
- Wygospodaruj w swoim ogrodzie miejsce do wypoczynku wśród roślinności.
- Wyostrz zmysły — w każdej chwili w ogrodzie dzieją się małe cuda, trzeba tylko umieć je zauważyć.