Rehabilitacja domowa po operacji biodra

Fizjoterapia domowa po zabiegu operacyjnym jest niezwykle ważnym elementem procesu rehabilitacji, mającym na celu przywrócenie pełnej funkcji ciała, poprawę zakresu ruchu, redukcję bólu i wspieranie człowieka w powrocie do normalnej aktywności. Specyfika fizjoterapii będzie uzależniona od rodzaju operacji oraz zindywidualnych potrzeb samego pacjenta.

Fizjoterapia w domu pacjenta po operacji biodra

Rehabilitacja domowa po operacji biodra jest niezwykle ważnym elementem całościowego procesu rekonwalescencji. Należy jednak pamiętać że liczy się czas! Proces rehabilitacji po operacji biodra powinien rozpocząć się jeszcze na oddziale i być kontynuowany zaraz po wypisaniu ze szpitala. Zwlekanie z fizjoterapią może spowodować znaczne przykurcze, osłabienie siły mięśni, a w konsekwencji przyczynić się do zwichnięcia protezy biodra.

Kolejnym ważnym elementem jest wykwalifikowany doświadczony fizjoterapeuta dzięki któremu cały proces będzie przebiegał wedle ustalonego planu rehabilitacyjnego. Odpowiednie ćwiczenia, praca manualna, terapia z blizną to tylko niektóre ważne elementy dzięki którym pacjent wraca do formy.

Wskazówki rehabilitacji domowej po operacji biodra

Stosuj kompresy zimne na okolicę operowanego biodra, aby zminimalizować obrzęk i złagodzić ból. Ciepłe okłady lepiej wykonywać przed ćwiczeniami, aby poprawić elastyczność mięśni i ułatwić ich rozciąganie. Ćwiczenia oddechowe i przeciwzakrzepowe warto wykonywać, ćwiczyć głębokie oddychanie, aby uniknąć powikłań płucnych po operacji ze względu na ograniczenia w mobilności mogą się pojawić zalegania. Wykonuj ćwiczenia oddechowe regularnie, aby poprawić wentylację płuc.

Delikatnie rozpoczynaj ruchy stawu biodrowego od prostych ruchów, a następnie stopniowo zwiększaj zakres ruchu. Unikaj ruchów rotacyjnych i nadmiernego rozciągania w początkowych fazach rehabilitacji.

Pamiętaj! Nie zginaj biodra powyżej 90 stopni, nie rotuj biodra do wewnątrz i nie krzyżuj kończyny dolnych.

Rehabilitacja w domu pacjenta po operacji biodra – dalszy etap

Wykonuj ćwiczenia poprawiające siłę mięśni kończyny dolnej, zwracając uwagę na mięśnie pośladkowe, uda i mięśnie przywodziciele. Początkowo stosuj nie duże obciążenia i stopniowo zwiększaj je w miarę zwiększania się siły mięśniowej.

Wykonuj proste ćwiczenia równoważne, aby poprawić stabilność stawu biodrowego, zalecone przez fizjoterapeutę podczas rehabilitacji domowej.

Twój fizjoterapeuta nauczy cię jak wykonywać delikatny masaż w okolicach operowanego stawu, aby poprawić krążenie krwi i redukować napięcia mięśniowe i jak pracować nad mobilnością blizny. Wykonuj lekkie techniki mobilizacji tkanek miękkich i uważnie monitoruj swoje odczucia bólowe podczas i po ćwiczeniach. W razie nagłego nasilenia bólu, zmniejsz intensywność ćwiczeń i skonsultuj się z fizjoterapeutą. Choć pierwsze ćwiczenia i wizyty mogą być związane z odczuciami bólowymi i zmęczeniowymi.

Fizjoterapia w domu po operacji biodra

Należy nastawić się że rehabilitacja domowa po zabiegu operacji biodra jest procesem a więc przede wszystkim musi być dostosowana do indywidualnych potrzeb pacjenta. Warto kierować się cierpliwością i stopniowo zwiększać intensywność ćwiczeń w miarę poprawy kondycji biodra.

Ważne jest, aby pacjent regularnie uczestniczył w sesjach fizjoterapii i przestrzegał zaleceń fizjoterapeuty, do odzyskania pełnej sprawność po operacji. Każdy przypadek jest inny, dlatego nadzór nad całym procesem leczenia daje możliwość weryfikacji założonych i osiągniętych celów.

Pacjenci po operacji wstawienia endoprotezy biodra to najczęściej osoby starsze które posiadają wiele chorób współtowarzyszących jak na przykład choroby serca, nadciśnienie, cukrzyca. Wymienione obciążenia internistyczne mają duży wpływ na osiągane postępy, wpływają na proces gojenia się rany po zabiegu i ogólną wydolność, oraz sprawność pacjenta.