Zioła na trawienie: klucz do zdrowego układu pokarmowego

jakie zioła na trawienie?

Zrozumienie znaczenia ziół na trawienie to pierwszy krok do utrzymania zdrowego układu pokarmowego. W dzisiejszym artykule omówimy wiele różnych ziół, które mogą pomóc w poprawie trawienia i ogólnego samopoczucia.

Zioła na trawienie: naturalne rozwiązanie

Zioła na trawienie są naturalnym rozwiązaniem, które pomaga ciału w efektywnym trawieniu pokarmu. Pomagają one również w zwalczaniu bólu brzucha, wzdęć i innych dolegliwości trawiennych.

Lista ziół na trawienie

Gdy podstawowa dbałość o funkcjonowanie układu pokarmowego nie wystarcza, warto sięgnąć po naturalne, ziołowe sposoby na poprawę trawienia. Do najczęściej stosowanych i najskuteczniejszych ziół na niestrawność zaliczamy:

  • liść mięty pieprzowej – zwiększa ilość soku żołądkowego, ułatwia przyswajanie pokarmów, działa rozkurczowo;
  • owoc kopru włoskiego – pobudza perystaltykę jelit, działa wiatropędnie i moczopędnie;
  • koszyczek rumianku – działa przeciwzapalnie, rozkurczowo, wzmaga wydzielanie żółci, łagodzi wzdęcia;
  • owoc kminku – pobudza wydzielanie soków trawiennych, działa wiatropędnie; polecany przy kolce jelitowej;
  • ziele dziurawca– ma działanie rozkurczające, łagodzi zgagę i wzdęcia;
  • liść szałwii lekarskiej – likwiduje uczucie pełności, przeciwdziała wzdęciom, ma właściwości rozkurczające;
  • liść melisy – reguluje pracę żołądka, pobudza procesy trawienne.

Zioła na niestrawność mogą być stosowane w postaci naparów, kropli czy olejków. Niektóre dostępne na rynku ziołowe herbatki na trawienie zawierają również w swoim składzie:

  • nasiona babki jajowatej (które uzupełniają niedobory błonnika w diecie),
  • owoc śliwki (przyspieszający perystaltykę jelit),
  • owoc kolendry (łagodzący dolegliwości układu trawiennego).

Warto pamiętać, że zioła na lepsze trawienie są dostępne w aptekach również w postaci tabletek.

Zioła na trawienie i odchudzanie

W walce z dolegliwościami trawiennymi sprawdzi się m.in. imbir ze względu na właściwości podkręcające metabolizm. Usprawnia pracę żołądka, korzystnie wpływa na perystaltykę jelit. Cenny jest też cynamon. Przyczynia się do zwiększenia tempa przemiany materii, zapobiega wzdęciom, zmniejsza uczucie ciężkości w żołądku. Cynamon bywa cenny w chorobie wrzodowej, zatruciach pokarmowych i nadkwaśności w przełyku. Wraz z imbirem sprawdza się na trawienie i odchudzanie. Stymulująco, zwłaszcza na aktywność dróg żółciowych i pracę wątroby, działa kurkuma. Jest ona również ważnym elementem diet odchudzających. Wspomaga metabolizm tłuszczów, sprzyja ograniczaniu odkładania się tkanki tłuszczowej. Możesz pić z niej napój na stany zapalne żołądka i jelit oraz w dolegliwościach związanych z niestrawnością.

Jak stosować zioła na trawienie?

Najczęściej stosowanym wyrobem z ziół są herbaty, czyli napary. Do ich przygotowania wykorzystuje się miękkie części rośliny: suszone lub świeże kwiaty, liście, łodygi. W zależności od smaku, jaki preferujesz, i efektu, który chcesz osiągnąć, proporcje ziół mogą być różne. Optymalnie zastosuj 50 g świeżego i 25 g suszonego surowca na 500 ml wody. Ziółka na trawienie można łączyć, tworząc ciekawe wariacje smakowe, bogate w dodatkowe właściwości wspierające pracę organizmu.

Przygotowanie naparu ziołowego na trawienie przypomina parzenie herbaty. Porcję ziół zalej gorącą wodą i pozostaw pod przykryciem na 10–15 minut, a następnie odcedź. Zioła na trawienie pij zawsze ciepłe! Mimo ich różnorodności pod względem smaku i aromatu większość ziół po zaparzeniu charakteryzuje się jasnozieloną lub żółtawą barwą.

Co ciekawe, niektóre z polecanych ziół na trawienie nie nadają się na napar, ale można z nich przygotować odwar (wywar). Dotyczy to szczególnie twardych części roślin, np. kory, korzeni, kłączy czy nasion. Jeśli dysponujesz całym krzewem i zużyjesz na herbatę liście czy kwiaty, nadal możesz wykorzystać dobrodziejstwa rośliny! Rozdrobniony surowiec zalej wodą. Gotuj przez kilka lub kilkanaście minut. Po odcedzeniu odwar jest gotowy do spożycia.

Bezpieczeństwo i skutki uboczne

Choć zioła na trawienie są naturalne, nie oznacza to, że są całkowicie bezpieczne. Niektóre zioła mogą powodować skutki uboczne, takie jak reakcje alergiczne, a niektóre mogą wchodzić w interakcje z lekami.

Zioła na trawienie

Zioła na trawienie to naturalny sposób na poprawę trawienia i łagodzenie dolegliwości trawiennych. Pamiętaj jednak, że zawsze należy skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem jakiejkolwiek nowej suplementacji.