Jak rozpoznać zespół suchego oka? Pierwsze sygnały

Schorzenia oczu objawiające się nadmierną suchością są w dzisiejszych czasach dosyć powszechne. Dobrze byłoby więc dowiedzieć się, kiedy można mówić o chorobie określanej jako zespół suchych oczu. Jej objawy są na szczęście dość znamienne, przez co trudno o diagnostyczną pomyłkę. Dobra informacja jest też taka, że schorzenie to może być skutecznie leczone.

Jakie mogą być przyczyny nadmiernej suchości oczu?

Nadmierna suchość oczu to bardzo częsty problem w dzisiejszych czasach. Jak się jednak okazuje, przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele. Przede wszystkim trzeba wspomnieć o braku higieny narządu wzroku. Długotrwała praca przy komputerze bez robienia przerw bardzo często skutkuje nie tylko ich przeciążeniem, ale również suchością. Podobne objawy może wywoływać też alergia oczu, której jednak zazwyczaj towarzyszą świąd i pieczenie. Jednym ze schorzeń, które może być odpowiedzialne za taki stan rzeczy jest też zespół suchego oka.

Kiedy można mówić o zespole suchych oczu?

Zespół suchego oka to nic innego jak przewlekły stan zapalny, który wynika najczęściej z ograniczonej produkcji naturalnego filmu łzowego. Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale to właśnie ów film pomaga oczyścić gałkę oczną z zanieczyszczeń oraz nawilżyć ją. Jeżeli zatem dojdzie do zaburzenia jego produkcji, pojawią się dokuczliwe objawy. Mowa tu przede wszystkim o uczuciu nadmiernej suchości, ale również o uczuciu piasku pod powiekami czy specyficznego kłucia. W przebiegu tej choroby oczu dość często pojawia się też zaczerwienienie.

Dlaczego dochodzi do rozwoju zespołu suchych oczu?

Zespół suchego oka może pojawić się co do zasady u każdego. Wśród czynników ryzyka rozwoju tego schorzenia wymienia się przede wszystkim zmiany hormonalne, wiek powyżej 40 roku życia, nieprzestrzeganie zasad higieny narządu wzroku czy choroby ogólnoustrojowe. Na chorobę tę narażone są także osoby, które nałogowo palą papierosy oraz długotrwale mają kontakt z zanieczyszczonym powietrzem. Przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych również nie pomaga, zwłaszcza jeśli ma miejsce każdego dnia.

W jaki sposób można skutecznie leczyć tę chorobę?

Osoby, którym dokucza zespół suchego oka mogą na szczęście liczyć na skuteczne leczenie, które poprawi ich codzienne funkcjonowanie. Przede wszystkim, zaleca się robienie przerw podczas pracy przy komputerze oraz stosowanie kropli nawilżających. Bardzo istotne jest to, aby krople takie nie zawierały konserwantów, które mogłyby dodatkowo podrażnić spojówki i wywołać zaczerwienienie. Istnieją także bardziej zaawansowane metody leczenia choroby jaką jest zespół suchego oka. Mowa tu przede wszystkim o ZSO, czyli o zamknięciu kanalików łzowych. Zabieg nie jest ani skomplikowany, ani też długi. Trwa zaledwie kilka minut i charakteryzuje się minimalnym ryzykiem skutków ubocznych. W przypadku zespołu suchego oka istotne jest też systematyczne przemywanie brzegów powiek. Przesuszone oczy są bowiem bardziej narażone na kontakt z bakteriami, wirusami czy innymi patogenami.