Warzywa i owoce są bardzo wskazanym składnikiem diety, której celem jest utrata wagi. Ich kaloryczność może być jednak bardzo różna. Jak sprawa wygląda w przypadku pomidora koktajlowego? Kcal zawarte w tym niewielkim warzywie są niskie i zależą od sposobu jego uprawy, stopnia dojrzałości i odmiany. Znaczenie ma również ewentualna obróbka cieplna – czy pomidory są pieczone, gotowane, czy też podawane na surowo. Kaloryczność zwiększają dodatki takie jak cukier czy olej zawarty w marynacie.
Pomidor koktajlowy – kcal: od czego zależy ich ilość?
Małe, smaczne i aromatyczne – trudno oprzeć się tym niewielkim pomidorkom. Czy można je jednak jeść bez ograniczeń, nawet dbając o figurę? Za słodki smak odpowiadają zawarte w nich cukry, jednak nie oznacza to, że wartość energetyczna warzywa jest bardzo wysoka.
Od czego zależy kaloryczność pomidora koktajlowego? Kcal różnią się w zależności od warunków uprawy, stopnia dojrzałości, odmiany i sposobu późniejszej obróbki. Duże znaczenie ma zwłaszcza nasłonecznienie, które sprawia, że pomidorki są słodsze, mają też więcej cukru. To samo tyczy się bardziej dojrzałych pomidorów.
Pomidor koktajlowy – kcal w zależności od sposobu obróbki
Zawartość w pomidorze koktajlowym kcal zależy od kilku czynników, między innymi od tego, czy warzywo zostało podane w formie surowej. Gotowanie, pieczenie czy marynowanie wpływa na kaloryczność, chociaż w niewielkim stopniu. Podobnie jak w przypadku innych warzyw i owoców, im więcej wody pomidory tracą podczas obróbki, tym wyższa jest ich kaloryczność.
Surowy pomidor koktajlowy – kcal
Podawany na surowo pomidor koktajlowy kcal ma stosunkowo niewiele: zaledwie 11-23 na 100 gramów, a do sałatki czy na kanapkę zazwyczaj nie używamy większej ilości. Nawet gdyby naszła nas ochota na zjedzenie pół kilograma tych warzyw, spożyjemy zaledwie 115 kcal.
Pomidor koktajlowy – kcal po obróbce
Obróbka cieplna wpływa nieznacznie na zawartość kalorii w pomidorach koktajlowych. Może to mieć znaczenie przy spożywaniu bardzo dużych ilości tego warzywa.
Ile kalorii zawierają pomidory koktajlowe po obróbce?
- pomidory koktajlowe gotowane – około 18 kcal na 100 g
- pomidory koktajlowe pieczone – około 20 kcal na 100 g
- pomidory koktajlowe marynowane – około 30 kcal na 100 g
Marynowane pomidory koktajlowe – najbardziej kaloryczne
Najbardziej kaloryczne są marynowane pomidory koktajlowe. Kcal są w tym przypadku wyższe z bardzo prostego powodu – chodzi o dodatki takie jak olej czy cukier. Z tego względu marynowane pomidory powinny być jedynie niewielkim dodatkiem do diety. Najzdrowsze są oczywiście warzywa mniej przetworzone lub surowe.
Różne gatunki pomidora koktajlowego – kcal
Znanych jest wiele gatunków pomidora koktajlowego, na przykład Cherry Red, Limetto lub Balconi Red F1. Najczęściej nie zwracamy na to większej uwagi, skupiając się na atrakcyjnym wyglądzie i smaku. Kaloryczność warzyw różni się w zależności od gatunku, jednak w żadnym przypadku nie przekracza 30 kcal na 100 gramów. Najbardziej kaloryczna jest odmiana Cherry Red.
Czy warto jeść pomidory koktajlowe?
Czy warto włączyć do diety pomidora koktajlowego? Niska zawartość kcal i bogactwo składników odżywczych jasno wskazują, że jest to bardzo wartościowy składnik jadłospisu, również osób odchudzających się. Przetwarzanie nie wpływa mocno na jego kaloryczność. Co ciekawe, w przypadku pomidorów poddanie wysokiej temperaturze zwiększa zawartość prozdrowotnego likopenu. Dietetycy zalecają zatem spożywanie pomidorków koktajlowych w różnych formach, zalecając jedynie ostrożność przy stosowaniu zbyt kalorycznych dodatków takich jak cukier czy oleje.