Sprawność erekcyjna jest ważna dla każdego mężczyzny. Moment, kiedy członek zaczyna odmawiać posłuszeństwa, jest szczególnie bolesny, stanowi klamrę, zakończenie pewnego etapu w życiu. Warto zastanowić się do jakiego wieku, mężczyzna jest sprawny seksualnie i jakie czynniki wpływają na tę zdolność.
Do jakiego wieku mężczyzna jest sprawny seksualnie, czy istnieje określona granica?
Zdolność seksualna u wielu mężczyzn występuje przez całe życie. Stosunkowo często jednak problemy ze wzwodem pojawiają się po przekroczeniu 50. r.ż. Impotencja u mężczyzn pojawia się często w okresie andropauzy, czyli między 40. a 50. r.ż., dolegliwość ta dotyka wielu panów, którzy przekroczyli 60 r.ż.
Z pewnością, poziom testosteronu spada wraz z wiekiem, jednak pomimo, że ma wielkie znaczenie dla potencji, jednak jego stan powinien być na tyle wysoki, nawet u dojrzałych mężczyzn, by nawet seniorzy byli w stanie osiągnąć wzwód. Do każdego wieku można przypisać kilka podstawowych trudności związanych z jakością życia seksualnego, jednak tak naprawdę problemy te mogą zaistnieć w każdym wieku.
Do jakiego wieku mężczyzna jest sprawny seksualnie, zmiany w erekcji?
Życie seksualne zmienia się wraz z wiekiem, inaczej erekcję przeżywają panowie po 60. r.ż., inaczej dwudziestolatkowie. Warto przeprowadzić kategoryzację, by zaobserwować, jak zmienia się wytrysk w poszczególnych kategoriach wiekowych, jakie komplikacje mogą wystąpić:
- Erekcja 20+, problem dotyczy najczęściej przedwczesnego wytrysku, może być niemal natychmiastowy albo też po rozpoczęciu stosunku, przed osiągnięciem pełnego wzwodu.
- Erekcja 30+, dochodzi do przedwczesnego wytrysku, w związku ze stresem potrafi zaistnieć niemożność osiągnięcia lub utrzymania wzwodu, pomimo podniecenia seksualnego.
- Erekcja 40+ zaczyna szwankować zdrowie, umysł czuje, że to ostatni dzwonek, by poczuć się młodym. Zaburzenia wzwodu po ukończeniu 40 r.ż. wiążą się najczęściej ze zmianami naczyniowymi.
- Erekcja 50+, następują zmiany w tkankach prącia, chodzi o zmniejszenie ilości kolagenu włókien elastycznych tzw. błony bielawej. U wielu mężczyzn występują zmiany związane z nadciśnieniem tętniczym, skutkiem ubocznym stosowania beta- blokerów mogą być właśnie zaburzenia wzwodu.
Stan zdrowia zależy od trybu życia, rezygnacja z używek poparta prawidłową dietą i życiem w ruchu sprawi, że mężczyzna będzie mógł cieszyć się udanym życiem seksualnym do końca swych dni.
Impotencja – problem nie tylko seniorów
Obecnie, bardzo często uważa się, że utrata zdolności seksualnej poniżej 60 r.ż oznacza utratę męskości. Te stereotypy są szkodliwsze aniżeli sama impotencja. Wielu mężczyzn niesłusznie uważa, że nie istnieje dla nich ratunek, co może im zaszkodzić. Wizyta z urologiem potrafi rozwiązać problem, o którym myślało się wcześniej, że jest nie do rozwiązania. Urolog jako specjalista od schorzeń układu moczowego zajmie się diagnostyką i podejmie leczenia wrodzonych i nabytych chorób prącia.
Impotencja – do jakiego wieku ludzie współżyją?
Kwestia uprawiania seksu jest indywidualna, choć akt współżycia kojarzony jest z ludźmi młodymi, jednak nie brakuje par po 60 r.ż., które nadal cieszą się sobą, doznają miłosnych uniesień. Mężczyzna, który ogranicza nikotynę, alkohol, nie pracuje cały czas za biurkiem, jest aktywny, dynamiczny może zazwyczaj dłużej cieszyć się seksem, również dla swojej partnerki jest bardziej atrakcyjny. Dieta i aktywny tryb życia są kluczem do utrzymania dobrej kondycji, nawet w późniejszych latach swojego życia.
Impotencja – czy można leczyć?
Impotencja jest możliwa do leczenia, pod warunkiem, że zostanie postawiona właściwa diagnoza. Mężczyzna borykający się z impotencją powinien udać się do lekarza pierwszego kontaktu, lekarza seksuologa bądź urologa. Specjalista musi mieć wgląd w przebieg przeżytych chorób, przyjmowanych leków, substancji psychoaktywnych, trybu i stylu życia, przebiegu relacji partnerskiej.
Wybór metody leczenia zależy od ustalenia przyczyn, poznania oczekiwań partnera co do rezultatów leczenia. Impotencję leczymy:
- w formie farmakoterapii.
- przy iniekcji do ciał jamistych prącia.
- przez pompy próżniowe.
- przy pomocy metod chirurgicznych.
- za pomocą metod psychologicznych tj. psychoterapia, psychoedukacja, metody behawioralne i treningowe, terapia par.
Reasumując, mężczyzna może być sprawny seksualnie do końca swych dni pod warunkiem, że zastosuje odpowiednią dietę, przez całe życie będzie dbał o siebie i w razie potrzeby uda do lekarza specjalisty. Medycyny proponuje wielorakie rozwiązania, które pozwalają na prowadzenie skutecznego leczenia. Impotencja nie oznacza wyroku pod warunkiem, że mężczyzna chce powrotu do sprawności seksualnej.