Jaka jest stolica Brazylii? Nie jest to Rio de Janeiro

Wiele osób uważa, że stolicą Brazylii jest Rio de Janeiro lub São Paulo. Nie jest to jednak prawdą, ponieważ stolicą Brazylii jest Brasília, położona w środkowo-zachodnim regionie kraju. Jest to specjalnie założone miasto założone miasto, z myślą o staniu się stolicą administracyjną, w 1960 roku. Oto kilka ciekawostek na temat tej stolicy.

Historia obecnej stolicy Brazylii

Mimo że Rio de Janeiro nie jest obecnie stolicą Brazylii, to było nią aż do 1960 roku. Rząd uznał jednak, że stolicy na wybrzeżu nie jest zbyt dobrym pomysłem. Po pierwsze dlatego, że stolica administracyjna przy oceanie narażała kraj na ataki wrogich krajów z morza. Po drugie, zaistniała potrzeba zbliżenia stolicy do innych śródlądowych obszarów kraju – Brazylia jest bardzo dużym krajem, więc zachowanie integralności terytorialnej jest nie lada wyzywaniem.

Ponadto Rio stało się zbyt zatłoczone, by pełnić rolę stolicy. Tymczasem centralny region Brazylii jest rzadko zamieszkany. Rządzący stwierdzili, że przeniesienie stolicy do regionu centralnego zachęci Brazylijczyków do zajmowania tych terytoriów na wyżynach centralnych.

Kto był odpowiedzialny za przeniesienie stolicy Brazylii do miasta Brasilia?

Na przeniesienie stolicy zdecydował się Juscelino Kubitscheka, który wygrał wybory prezydencki w 1955 r., dzięki programowi wyborczemu opartemu na obiecywaniu szybkiego rozwoju gospodarczym. Jego hasłem wyborczym było powiedzenie „pięćdziesiąt lat rozwoju w pięć”. Jego celem było otwarcie i modernizacja brazylijskiej gospodarki oraz przeniesienie stolicy.

Miasto Brasília to planowana stolica Brazylii stworzona praktycznie od podstaw.

Po wybraniu idealnej lokalizacji, w 1956 roku zorganizowano publiczny przetarg. Ostatecznie jury wybrało plan miasta stworzony przez architekta Lúcio de Costy. Plan przedstawiał główne aleje tworzące nieregularny krzyż przypominający samolot. Ponadto obszar mieszkalny miał być zlokalizowany wzdłuż skrzydeł, a budynki komercyjne i rządowe wzdłuż korpusu.

Budowa nowej stolicy spotkała się jednak z mieszanymi reakcjami. Zwolennicy chwalili budowę Brasilii jako symbol rozwoju Brazylii. Z drugiej strony, krytycy postrzegali budowę jako manewr polityczny, który nie rozwiąże problemów takich jak ubóstwo i korupcja. Pierwsza część budowy nowej stolicy Brazylii trwała tylko około czterech lat. Brasilia została oficjalnie ustanowiona nową stolicą Brazylii 21 kwietnia 1960 r.

Jak obecnie wygląda miasto Brasilia?

Jest to trzecie co do wielkości miasto w Brazylii i mieszkają w nim 3 miliony ludzi. W Brasilia mieszczą się między innymi 133 ambasady, Kongres Narodowy, Sąd Najwyższy, biura prezydenckie, oraz wielu innych budynków rządowych – Brasília jest siedzibą trzech gałęzi brazylijskiego rządu federalnego: władzy wykonawczej, ustawodawczej i sądowniczej. Miasto jest podzielone na sektory dla określonych działań, istnieje sektor hotelowy, sektor bankowy i sektor ambasad. W Brasilii znajduje się również, największa stale podniesiona flaga na świecie. Flaga mierzy 286 metrów kwadratowych i jest podniesiona na 100-metrowym maszcie.

Co warto zwiedzić w stolicy Brazylii?

Jeśli kiedykolwiek odwiedzisz Brasilię, nie przegap tych miejsc:

  • Praça dos Três Poderes: Jest to plac, na którym znajduje się Palácio do Planalto (siedziba prezydenta), Kongres Narodowy i Najwyższy Sąd Federalny.
  • Pałac Itamaraty: siedziba Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
  • Palácio da Alvorada: oficjalna rezydencja prezydenta Brazylii.
  • Jezioro Paranoá: jest sztuczne jezioro z różnymi rozrywkami wokół niego, takimi jak restauracje, centra handlowe, siłownie, kluby nocne, kluby i inne.
  • Katedra Metropolitalna w Brasilii: rzymskokatolicka katedra, która służy jako siedziba archidiecezji. Ludzie uważają tę katedrę za arcydzieło.
  • Park Narodowy Brasilia: park o powierzchni 423,83 kilometrów kwadratowych z drzewami Cerrado lub sawanny.

Podsumowując

Podobnie jak w przypadku często nieznanej Canberry, która jest stolicą Australii, a nie Sydney, stolica Brazylii dla wielu osób również może być zaskoczeniem, ponieważ jest nią Brasilia, a nie sławne Rio de Janeiro.