Badanie, jakim jest rezonans magnetyczny jest niezwykle popularne. Specjaliści kierują na tego typu badanie osoby, u których wykryto pewne nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu. Doskonale więc pozwala ocenić ono organy wewnętrzne, jak i szczegółowo pokaże tkanki oraz wszystkie struktury. Najczęściej pacjenci kierowani są na rezonans magnetyczny w przypadku złamań, jak i w celu sprawdzenia pracy serca, czy też służy badaniu brzucha, głowy, jak i kręgosłupa. Wielu pacjentów, gdy słyszy od lekarza, iż mają wykonać to badanie, zastanawia się, jak odpowiednio się przygotować. Wielu z nich zastanawia się, czy przed takim badaniem można bez problemu spożywać posiłki i przyjmować płyny. Dlatego też, poniżej wszyscy zainteresowani z pewnością znajdą odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Zachęcamy do przeczytania poniższego artykuły.
Rezonans magnetyczny – jak to wygląda w praktyce?
Przede wszystkim, gdy usłyszymy u lekarza, iż zleca on badanie rezonansu magnetycznego, nie trzeba się obawiać. Jest to bowiem badanie całkowicie bezbolesne, a gdy pacjent dostosowuje się do zaleceń osób, które je przeprowadzają – trwa ono kilkanaście minut, choć zdarzają się sytuacje, iż pacjent musi leżeć w bezruchu nawet 45-60 minut. Warto jednak upewnić się u specjalisty zlecającego tego rodzaju badanie, czy ma być ono wykonane z tzw. kontrastem, czy też nie. Jeżeli pacjentowi zalecono rezonans magnetyczny z kontrastem, tydzień przed będzie on musiał poddać się badaniu na poziom kreatyniny. Dlaczego podaje się w niektórych przypadkach kontrast? Dzięki kontrastowi, który jest podawany przed samym badaniem pacjentowi – można uzyskać jeszcze lepszy, dokładniejszy obraz, dlatego też przy ocenie niektórych struktur i organów naszego organizmu, jest to wskazane. Pacjent jednak nie musi się obawiać, gdyż kontrast ten, czyli specjalny płyn, który otrzyma przed badaniem – zostanie po kilku dniach całkowicie wydalony przez organizm.
Jak wygląda kwestia przygotowania do badania?
Wielu pacjentów, którzy mają skierowanie na tego rodzaju badanie, czy też ci, co decydują się prywatnie sprawdzić pracę określonych organów, dzwoni wcześniej do pracowni, by dowiedzieć się, czy muszą się oni jakoś do tego specjalnie przygotować. Mnóstwo starszych osób obawia się, czy przed badaniem, na które są umówieni np. w godzinach południowych – będą mogli normalnie spożywać posiłki i przyjmować płyny. Nie trzeba więc się obawiać, gdyż przed badaniem pacjenci normalnie mogą zjeść posiłek, czy też napić się wody. Warto jednak pamiętać o tym, że nasze samopoczucie przez badaniem jest niezwykle ważne, dlatego też to, co zjemy oraz co wypijemy może wpływać na nasz stan. I choć większość osób, które wykonują te badanie na co dzień pozwala swoim pacjentom jeść i pić przed rezonansem magnetycznym, to również wspomina o tym, by zachować pewien rozsądek. Dobrze jest więc:
- na dzień przed, jak i w dniu badania jeść lekkostrawne posiłki,
- nie objadać się fastfoodami, słodyczami itp.,
- najlepiej pić wodę niegazowaną i zrezygnować ze słodkich napojów,
- w dniu badania nie należy również wypijać dużej ilości kawy,
- niedopuszczalne jest przyjść na tego typu badanie pod wpływem alkoholu.
Dlaczego warto zastosować się do powyższych wskazówek? Przede wszystkim pacjent powinien być spokojny, opanowany, a nawet zrelaksowany. Osoby, które na chwilę przed badaniem objadły się, nie będą czuły się komfortowo, a wszelkie wzdęcia brzucha zdecydowanie nie będą wpływały korzystnie na samopoczucie pacjenta. Dodatkowo, warto pamiętać o tym, iż po rozpoczęciu badania, należy leżeć w bezruchu niekiedy nawet 40 minut, dlatego też nie ma mowy o skorzystaniu z toalety. Tak jak w przypadku innych badań, tak również przy wykonywaniu rezonansu magnetycznego spożywanie zbyt dużej ilości słodyczy, może mieć negatywny wpływ na energiczność pacjenta. Absolutnie też należy również zrezygnować ze spożycia alkoholu i to najlepiej na kilka dni przed badaniem.
Dlaczego warto zjeść zdrowy, lekki posiłek?
Wielu pacjentów (szczególnie osoby starsze) spożywają na co dzień określone leki, dlatego też wszystkie badania, które wymagają bycia przez nich na czczo są dla nich stresujące, gdyż wiążą się z tym, iż nie zawsze mogą wziąć leki o odpowiedniej porze. W przypadku badania rezonansem absolutnie nie ma takiego problemu. W dniu badania rezonansem pacjent powinien przyjąć leki, tak jak robi to zawsze. Osoby, które chorują na cukrzycę i tym samym ściśle kontrolują posiłki, powinni przy umawianiu się na badanie w specjalistycznej pracowni wziąć to pod uwagę i wpisać się na taką godzinę, która pozwoli im odpowiednio wcześniej zjeść posiłek. I choć nie są to inwazyjne badanie, to oczywiste jest, że wiele osób po prostu przed jego wykonaniem stresuje się i czuje niepokój. Dlatego też dobrze jest zjeść w domu, to na co ma się ochotę, by tym samym zapewnić sobie spokój i dobre samopoczucie. Zjedzenie pożywnego, smacznego posiłku z pewnością sprawi, iż pacjent nie będzie odczuwał głody, a tym samym nie będzie się dekoncentrował i nerwowo poruszał.