Bezsenność w ciąży: z czego wynika oraz jak sobie z nią radzić?

bezsenność w ciąży

Ciąża to czas, kiedy w organizmie kobiety zachodzą duże zmiany. Z tego powodu pojawia się wiele uciążliwych dolegliwości, takich jak nudności, ociężałość oraz bezsenność w ciąży. W tym artykule zastanowimy się, jak skutecznie poradzić sobie z bezsennością, aby móc zebrać siły na przyszłą opiekę nad maluchem.

Z czego wynika bezsenność w ciąży?

Nieprzespane noce to duży problem wielu przyszłych mam. Skąd bierze się bezsenność w ciąży?

– nudności i wymioty: w pierwszym trymestrze niektóre kobiety doświadczają silnych nudności i wymiotów, zwłaszcza rano, a to prowadzi do sporych zaburzeń snu;

– zmiany hormonalne: w ciąży zachodzą znaczne zmiany hormonalne, w tym wzrost poziomu hormonów takich jak progesteron. Te procesy mogą wpływać na cykl snu;

– dyskomfort fizyczny: rosnący brzuch i zmiany w ciele mogą sprawić, że sen staje się mniej komfortowy;

– napięcie emocjonalne: ciąża to czas dużego napięcia emocjonalnego i stresu, które wpływają na jakość snu;

– ruchy dziecka: w późniejszym etapie ciąży dziecko może wykazywać więcej aktywności, zwłaszcza w nocy.

Warto uświadomić sobie, że organizm kobiety intensywnie przygotowuje się do porodu, a ten proces nierozerwalnie wiąże się z aktywnością wszystkich układów i części ciała. To proces konieczny do prawidłowego rozwoju i stworzenia warunków na narodziny malucha.

Z czym wiąże się bezsenność w ciąży?

Te wszystkie czynniki wpływają na zasypianie, jakość snu oraz nocne pobudki. Noc dla kobiety z ciąży to często przewracanie się z boku na bok w poszukiwaniu dogodnej pozycji, częste wizyty w łazience oraz wahania nastroju i płaczliwość. Taka noc skutkuje gorszym samopoczuciem w ciągu dnia oraz większą podatnością na stres i zmęczenie.

Jak radzić sobie z bezsennością w ciąży?

Oto kilka porad, które mogą pomóc w radzeniu sobie z bezsennością w ciąży:

 zachowuj regularny harmonogram snu;

– stwórz odpowiednie warunki do snu;

– wieczorem unikaj ekranów;

– ogranicz picie płynów na  noc;

– stosuj zdrową dietę;

– stosuj techniki oddechowe.

Jeśli bezsenność w nocy jest zbyt uciążliwa i w dzień czujesz się zmęczona i rozdrażniona, rozważ robienie krótkich drzemek w ciągu dnia. Pamiętaj też, że zawsze możesz skonsultować swoje problemy z lekarzem.

Akcesoria, które ułatwiają sen w ciąży

Na rynku akcesoriów ciążowych jest wiele produktów wspomagających zasypianie. Są to poduszki i pasy ciążowe, poduszki do podtrzymywania nóg oraz urządzenia emitujące biały szum. Do poprawy jakości snu można również użyć aromaterapii.

Leki i suplementy na bezsenność w ciąży

Niekiedy bezsenność wymaga użycia specjalnych leków lub suplementów. Należy wtedy pamiętać o preparatach przeznaczonych dla kobiet w ciąży. Tak samo sytuacja wygląda z ziołami: wiele z nich nie może być stosowanych w trakcie ciąży. Zawsze należy sprawdzić ich wpływ na organizm oraz skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem kuracji.

Wyciszenie przed snem

Bardzo ważnym elementem dobrego snu jest zadbanie o wyciszenie się przed nocą. Nie wolno korzystać z urządzeń elektronicznych na minimum godzinę przed snem. Do uspokojenia organizmu warto zastosować techniki oddechowe oraz lekkie i łagodne ćwiczenia rozciągające.

Każda ciąża jest wyjątkowa, a zamiany u każdej z kobiety mogą przebiegać inaczej i z inną intensywnością. Najważniejsze jest słuchanie własnych potrzeb i poszukiwanie najlepszych technik wyciszenia i sposobów na spokojny sen.

Już wiesz z czego wynika bezsenność w ciąży. Co powiesz na chwilę relaksu, np jacuzzi? Ale czy na pewno w ciąży można korzystać z jacuzzi? Tego dowiesz się z artykułu: https://bently.com.pl/jacuzzi-w-ciazy/