Aseksualność: Niewidoczna orientacja seksualna

Aseksualność jest ważną częścią spektrum orientacji seksualnych, chociaż całkowicie różni się od bardziej znanych: heteroseksualności, homoseksualizmu czy biseksualizmu. Orientacje te są nam znane i coraz bardziej akceptowane. Jednak często zapominamy o aseksualności. To orientacja która jest często niedoceniana, niezauważana i marginalizowana. Czym jest seksualność? Jakie są jej odmiany i jakie stawia wyzwania w życiu codziennym? Jak możesz wspierać osoby aseksualne?

Czym jest aseksualność?

Aseksualność jest trwałym brakiem pociągu seksualnego. Osoby aseksualne często doświadczają romantycznych uczuć w stosunku do innych, jednocześnie nie odczuwając potrzeby intymności seksualnej. To właśnie różni aseksulizm i orientacje takie jak hetero-, homo- czy biseksualizm.

Różne warianty aseksualności

Aseksualność nie jest zero-jedynkowa, istnieje kilka głównych wariantów tej orientacji:

  • Aseksualizm aromantyczny – osoby o tej orientacji nie odczuwają pociągu romantycznego do innych osób
  • Aseksualizm biromantyczny – czują pociąg romantyczny do więcej niż jednej płci
  • Aseksualizm heteroromantyczny – osoby te odczuwają romantyzm do płci odmiennej
  • Aeksualizm homoromantyczny – doświadczają pociąg romantyczny wobec osób o tej samej płci
  • Aseksualizm panromantyczny – osoby te odczuwają pociąg do innych bez względu na płeć
  • Demiseksualizm – osoby demiseksualne mogą odczuwać seksualne pociąg tylko w kontekście emocjonalnej i głębokiej więzi z innym człowiekiem

Czy aseksualność jest tym samym, co celibat?

Aseksualizm różni się od celibatu tym, że nie jest świadomym wyborem życia bez intymności seksualnej. To uwarunkowanie biologicznie, a osoby aseksualne nie mają na to wpływu. Ważnym jest, żeby nie mylić aseksualności z niemożnością do odczuwania przyjemności seksualnej. Ta przypadłość jest problemem nazywanym anorgazmią i odtyka przede wszyskim osoby o innych orientacjach.

Jak społeczeństwo reaguje na aseksualizm?

Osoby aseksualne często mają problem z akceptacją ich przez społeczeństwo. Są niezrozumiani przez innych a przez to czasem stygmatyzowani. Głównym problemem jest społeczna presja uczestniczenia w aktywnościach sfery intymnej. Często kładziony jest nacisk na to, że seks to naturalny element ludzkich relacji. Ta presja prowadzi do poczucia wyobcowania osób aseksualnych. Problemem jest również kłopot w utrzymywaniu i nawiązywaniu dłuższych związków. Partnerzy najczęściej oczekują aktywności seksualnej, jest to przecież naturalne i w pełni zrozumiałe. Często prowadzi to do trudności i kłopotów w związku, co może skończyć się jego rozpadem.

Wspieranie osób aseksualnych

Zrozumienie i szacunek to podstawa we wsparciu osób aseksualnych. Wspierając je przyczyniamy się do stworzenia tolerancyjnego środowiska społecznego. Istotne jest traktowanie aseksualności jako ważnej orientacji seksualnej. W jaki sposób wspierać te osoby?:

  • Słuchaj, pytaj, dociekaj i nie oszczędzaj czasu, by dowiedzieć się o potrzebach pragnieniach osoby aseksualnej. Wysłuchaj jej doświadczeń, nie traktuj jako tabu.
  • Bezwarunkowo akceptuj, nie oceniaj, nie krytykuj, przecież orientacja to nie wybór. Zaakceptuj osobę taką jaka jest.
  • Buduj świadomość, nie traktuj jako tabu i zdobywaj wiedzę na temat tej orientacji, dzieląc się nią z innymi. To buduje świadomość i zrozumienie nie tylko u ciebie ale u innych osób.
  • Jeśli jesteś w związku z osobą orientacji aseksualnej, otwórz się na negocjację i komunikację w kwestii seksu. Bądź elastyczny, a pozwoli to na znalezienie rozwiązań, satysfakcjonujących obie strony.

Od niewidoczności do akceptacji

Aseksualizm to istotna i ważna orientacja. Choc jest często bagatelizowana i pomijana, To takie osoby istnieją i liczą na nasze wsparcie i szacunek. Dla takich osób brak odczuwania seksualnego pociągu również jest trudne, powodując społeczne bariery i nieporozumienia. Społeczeństwo powinno być bardziej wyrozumiała, wspierać osoby aseksualne. To pomoże stworzyć środowisko, która jest otwarte na wszystkich. Rozwijajmy szacunek, świadomość, edukujemy się. Bo muszę na sobą ma seksualnym znaleźć swoje miejsce w naszym świecie, Budować zdrowe i szczęśliwe związki oraz dobrze żyć z samym sobą.