Storczyki, zwane również orchideami, uważane są za jedne z najpiękniejszych kwiatów doniczkowych. Rzeczywiście imponują swoim wyglądem i zdecydowanie przykuwają uwagę, ale żeby zawsze tak było, trzeba o nie właściwie dbać. Kluczowe jest ich regularne podlewanie, a to pod wieloma względami różni się od tego, do którego przyzwyczaiły nas inne rośliny. W tym artykule dowiesz się jak podlewać storczyki w odpowiedni sposób i utrzymać je w doskonałej kondycji.
Nawadnianie, czyli jak podlewać storczyki?
Storczyków nie podlewa się tradycyjną metodą tak jak większość kwiatów. Wymagają one wyjątkowego podejścia, a podstawową zasadą, którą należy się kierować, jest to, że podlewanie powinno mieć miejsce dopiero po całkowitym wyschnięciu podłoża. Wilgotność podłoża można sprawdzić wkładając w nie palec. Zanim to, podłoże trzeba adekwatnie dobrać pamiętając o tym, że obecnie istnieje wiele gatunków orchidei i każda z nich wymaga nieco innej ziemi.
Jak podlewanie storczyków łączy się z wyborem podłoża?
Rodzaj podłoża ma dla roślin ogromne znaczenie. Nie inaczej jest w przypadku storczyków, które w zależności od rodzaju mogą potrzebować odmiennego gruntu. Jego dobór jest istotny w kontekście podlewania, ponieważ podbudowa wchłania i oddaje wodę w różnym tempie, a to wynika z zawartości konkretnych składników. Uważa się, że najlepszą i w dużej mierze uniwersalną mieszanką jest połączenie kory sosnowej, torfu włóknistego, włókien kokosowych i keramzytu. Poza nią dobrze sprawdzą się pojedyncze składniki takie jak:
- kora jodły,
- suszone korzenie paproci,
- mech torfowiec,
- wełna mineralna,
- perlit,
- granulat korkowy.
Elementy te również mogą występować w specjalnie przygotowanych mieszankach, a te dostępne są w niemal każdym sklepie ogrodniczym i dedykowane dla rozlicznych gatunków storczyka.
Jak podlewać storczyki, czyli podstawowe zasady nawadniania
Chcąc właściwie dbać o swoje storczyki, niezależnie od ich rodzaju, nie wystarczy jedynie zapewnić im należytych fundamentów. Oprócz tego trzeba pamiętać o kierowaniu się kilkoma zasadami, które dokładnie określają, jak troszczyć się o ten kwiat.
1. Podlewanie o poranku, nie wieczorem
Poranek to najlepsza pora na podlewanie storczyka. Kwiat pobiera najwięcej wody przy udziale światła, a w pierwszej połowie dnia nasłonecznienie jest zdecydowanie największe. Orchidea ma sporo czasu na osuszenie korzeni, zanim obniży się temperatura otoczenia, a to pozytywnie wpływa na jej rozwój. Dla kontrastu podlewanie wieczorne może prowadzić do gnicia korzeni, gdyż wchłanianie wilgoci nie będzie tak efektywne.
2. Rozsądna częstotliwość podlewania
Ogólna zasada mówi, że storczyka wystarczy podlewać raz w tygodniu latem i raz na dwa tygodnie zimą. Od reguły zawsze są jednak wyjątki. Tak naprawdę wiele zależy od naturalnych predyspozycji storczyka danego rodzaju. Właśnie dlatego duże znaczenie ma sprawdzanie parności podłoża. Częstotliwość nawilżania trzeba zatem dopasować do tempa w jakim podbudowa schnie. Warto przy tym pamiętać, że storczyki doniczkowe szybciej przyswajają dostarczaną wodę.
3. Nadgorliwość w podlewaniu nie popłaca
Storczyki podlewane zbyt często zaczynają podupadać na kondycji – ich liście żółkną, a następnie obumierają wraz z korzeniami. Czasami dzieje się tak pomimo pilnowania, aby dostarczać wodę wyłącznie po całkowitym wyschnięciu ziemi. Jeśli zajdzie taka sytuacja, należy zaprzestać podlewania na kilka tygodniu i w tym czasie doglądać rośliny.
4. Podlewanie od spodu – kąpiel wodna
Najlepszą techniką podlewania storczyków, którą bez wątpienia warto stosować, jest metoda głębokiego zanurzenia, zwana również kąpielą wodną. Polega na umieszczeniu kwiatu w osłonce w naczyniu z wodą, wannie albo umywalce na kilka minut. Maksymalnie może to być pół godziny. Po tym czasie nie należy przekładać go z powrotem do doniczki, lecz pozostawić na dodatkowe kilka minut na zewnątrz. W ten sposób nadmiar pobranej wody zostanie usunięty.
5. Nie podlewaj liści storczyka
W trakcie podlewania zdarza się, że liście storczyka zostają zmoczone. Wówczas powinno się usunąć wodę miękką, chłonną ściereczką. Dobrze sprawdzi się też zwykły ręcznik papierowy. Ciecz na liściach może doprowadzić do infekcji grzybowej, a ponadto wystawienie rośliny na słońce może spowodować poparzenie rośliny.
Jak widać, podlewanie storczyków wymaga wiedzy i kierowania się konkretnymi wskazówkami. Nawadnianie orchidei to kluczowa czynność pielęgnacyjna, którą warto realizować w oparciu o przedstawione zasady. Tylko wtedy można zapewnić zdrowy wzrost kwiatów i ich bujne kwitnienie.