Co to jest rutyna w życiu – czy zapewnia nam ona jakieś korzyści?

Czy ludzie, którzy „nie zatrzymują” się ani na chwilę, są szczęśliwsi? Innymi słowy, czy świat jest bardziej radosny, jeśli spędzamy cały nasz czas, wykonując różne rutynowe czynności? W tym artykule wyjaśnimy, czym jest rutyna w życiu, oraz czy rutynowe życie może być radosne i szczęśliwe, czy też sprawia, że jesteśmy niespełnieni.

Co to jest rutyna w życiu?

Istnieje powiedzenie, że szczęście to nie brak problemów, to umiejętność radzenia sobie z nimi. Przekładając to zdanie na nasze życie, zastanówmy się, z iloma problemami borykamy się każdego dnia i na ile z tych problemów znajdujemy skuteczne rozwiązanie, po prostu powtarzając to, co robiliśmy dzień lub tydzień wcześniej – a wszystko to dzięki rutynie. Ponadto rutyna zapewnia przestrzeń do poznania środowiska społecznego. Tworzy wiedzę, umiejętności, zachowania i postawy niezbędne dla naszego życia społecznego

Definicja rutyny

Rutyna w życiu może być zdefiniowana jako zestaw osobistych nawyków i zwyczajów. Logicznie rzecz biorąc, są one niezbędne do prawidłowego współistnienia w społeczeństwie. W rzeczywistości są one bardzo pozytywne w życiu dzieci, ponieważ zapewniają im bezpieczeństwo i spokój ducha; w życiu dorosłych, ponieważ zapobiegają mnożeniu się liczby decyzji, które musimy podjąć.

Co to jest rutyna w życiu i jaki ma na nas wpływ?

Rutyna to czynności, który powtarzają się mniej lub bardziej regularnie i  zapewniają nam poczucie komfortu i bezpieczeństwa – stąd też słynne powiedzenie „wyjście ze strefy komfortu”, które, innymi słowy, oznacza przełamanie tej rutyny.  Rutyna niweluje w życiu wiele wątpliwości: zapewnia nam strategie, o których wiemy, że są skuteczne w radzeniu sobie z często pojawiającymi się problemami.

Rutyna jest jak skrypt komputerowy

Co więcej, rutyna pozwala zaoszczędzić ogromną ilość energii. Jest ona jak skrypt, który działa samodzielnie – nie musimy o nim myśleć ani nad nim czuwać. Wystarczy zrobić go raz i z czasem udoskonalać. W jaki sposób udoskonala się rutynę? Wyobraź sobie, że na przykład na początku jeździłaś do pracy autobusem, ale pewnego dnia zawiesili linię i odkryłaś, że tramwaj jest szybszy, wbrew temu, co przewidywałaś. To rzeczywistość i sukces naszych strategii wypełniają nasz plan działania.

Wyobraź sobie, że każdego dnia zastanawiasz się: co zjeść na śniadanie? Jak dostać się do pracy? O której godzinie lepiej zrobić sobie przerwę?… To są wątpliwości, które w naszym programie, doskonalonym przez lata, są już rozwiązane. Po co więc tworzyć problem tam, gdzie tak naprawdę go nie ma? Po co wydawać więcej zasobów niż to konieczne, aby przetrwać, skoro mamy rutynę?

Rutyna: czy jest ona pomocna, czy nas ogranicza?

Jeśli jednak rutyna jest zbyt sztywna i nie ma miejsca na chwilę wytchnienia, może nadejść czas, kiedy stanie się zbyt przytłaczająca. Z pewnością znasz to uczucie.

To, co kiedyś Ci pomagało w radzeniu sobie z troskami życia codziennego, teraz stało się „celą”, w której brakuje tlenu. Myślimy o wyrwaniu się z tego, nawet fantazjujemy o tym, ale w rzeczywistości przełamanie codziennej rutyny, oznacza – przynajmniej na początku ciężką przeprawę: opuszczanie strefy komfortu.

Ale jakie są objawy świadczące o tym, że pora przełamać rutynę?

Jest ich kilka: brak motywacji, uczucie zmęczenia, pewna melancholia lub nostalgia, wahania nastroju, apatia, rozczarowanie… i to przytłaczające uczucie, że mamy wszystko – lub prawie wszystko – aby być szczęśliwym, a nie jesteśmy.

Mówimy o tym nieokreślonym i przytłaczającym uczuciu pustki, dla którego często nie jesteśmy w stanie zidentyfikować wyraźnego źródła. Z drugiej strony, wszystkie zmiany, które sobie wyobrażamy, na pierwszy rzut oka wydają się dość absurdalne: po co mielibyśmy próbować ponownie jeździć autobusem do pracy, skoro już zauważyliśmy, że trwa to dłużej? Po co zmieniać nasze śniadanie, skoro jest dla nas dobre i daje nam energię na cały poranek? Mowa również o braku nowych celów, które mogłyby zastąpić te, które już osiągnęliśmy.

Korzyści płynące z rutynowego życia

Niemniej jednak rutyna nie jest taka zła, jak się wydaje. Oto dlaczego:

  • Zapewnia komfort – rutynowe życie jest szczególnie wygodne. Wydaje ci się, że wszystkie aspekty Twojego życia są jasne. Masz ustalony harmonogram pracy, relacje rodzinne, przyjaciół i tak dalej.
  • Daje bezpieczeństwo – rutyna i nawyki ułatwiają dokładniejsze przewidywanie konsekwencji naszych działań. W ten sposób unikamy błędów i pomyłek, które są szkodliwe. W podobny sposób rutyna niweluje niepokój i zmartwienia.
  • Rutyna pomaga w uczeniu się –  nawet tak „proste” czynności jak chodzenie, mówienie, czy czytanie wymagają wytrwałości i pracy. Nie rodzimy się z wieloma nabytymi umiejętnościami. Tak więc poprzez nawyki i rutynowe życie mamy możliwość doskonalenia wielu fantastycznych umiejętności.

Podsumowanie

Można więc stwierdzić, że rutyna w życiu pozwala nam oszczędzić mnóstwo wysiłku i czasu, ale może też stać się ogromnym ograniczeniem, gdy stajemy się przez nią zdominowani, ponieważ wolimy nie ryzykować, w obliczu pozornie bezpiecznego życia, które polega na powtarzaniu tych samych czynności w kółko.