Co można pomylić z depresją?

depresja

Z stanami depresyjnymi boryka się coraz więcej osób w różnym wieku. Warto wiedzieć, że objawy depresji mogą wskazywać na inne schorzenie, przykładowo na niedobory żywieniowe, niedoczynność tarczycy lub boreliozę.

Czy to depresja, a może inne schorzenie?

W przypadku depresji pojawia się apatyczność, chroniczne zmęczenie, uczucie rozdrażnienia. Charakterystyczne dla tego schorzenia są także wahania nastroju i wycofanie z życia społecznego. Trzeba jednak pamiętać o tym, że tego typu symptomy towarzyszą też wielu innym chorobom i zaburzeniom. Objawy podobne do depresji pojawiają się także przy niedoborze witaminy D, co ma miejsce przede wszystkim w okresie jesienno-zimowym.

Depresję można pomylić także z niedoczynnością tarczycy, z którą wiążą się zaburzenia hormonalne. Kluczowe staje się wobec tego wykonanie odpowiednich badań, aby móc znaleźć źródło problemu. Przy anemii również początkowe symptomy mogą wskazywać na stany depresyjne. Wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że borelioza może imitować depresję. Podobne objawy występują również przy zespole chronicznego zmęczenia.