Łuszczyca jest przewlekłą chorobą skóry. Najczęściej ma postać uogólnioną i występuje stan zapalny z widoczną srebrzystą łuską. Bywa natomiast, że ma postać krostkową, a nawet wywołuje sztywnienie i zapalenie stawów. Warto poznać fakty, ale i popularne mity na temat łuszczycy.
Fakt: przyczyny łuszczycy nie są do końca znane
Pierwszym z faktów, które należy przedstawić jest to, że w istocie przyczyny występowania łuszczycy nie zostały do końca zbadane. Na pewno wiadomo, że jest to choroba autoimmunologiczna, co oznacza, że organizm zaczyna atakować własne tkanki. Naukowcy potwierdzili także, że występowanie łuszczycy w rodzinie zwiększa znacząco ryzyko jej pojawienia się w kolejnym pokoleniu. Łuszczyca, jak się okazuje, może być nawet wynikiem przyjmowania niektórych leków, czy to kardiologicznych, czy antydepresyjnych. Przyjmowanie preparatów z litem przyczynia się do rozwoju łuszczycy. Wysiew łuszczycy może wystąpić po chorobach wirusowych, bakteryjnych czy przy wystąpieniu stanów zapalnych, choćby zębów, zatok czy migdałków. Łuszczyca może występować już u dzieci, ale coraz częściej obserwuje się jej występowanie pomiędzy 10 a 40 rokiem życia, a także między 50 a 70 rokiem życia. W ostatnim przypadku jest to związane ze zmianami hormonalnymi, stresem i innymi czynnikami środowiskowymi. U zdrowego człowieka proces przemiany komórek skóry trwa 28 dni, a u osoby z łuszczycą – 4, a to powoduje nagromadzenie warstwy rogowej.
Fakt: łuszczyca nie jest tylko problemem estetycznym
Należy wiedzieć, że łuszczyca nie jest tylko problemem widocznym na skórze i tzw. defektem estetycznym. Jest to dermatoza, której często towarzyszą inne choroby współistniejące. Sama łuszczyca może prowadzić do zapalenia stawów czy nawet sztywności stawów w niektórych przypadkach. Obok łuszczycy często występuje cukrzyca. Łuszczyca wpływa na układ sercowo-naczyniowy, pokarmowy, metabolizm. Oprócz łuszczycy ze względu na przewlekły stan zapalny może występować np. zapalenie trzustki czy choroba Leśniewskiego-Crohna. Problemem jest w szczególności depresja, która występuje u dużej liczby osób chorujących na łuszczycę.
Mit: łuszczycą można się zarazić
Czy łuszczyca jest zaraźliwa? Takie pytanie zadaje wiele osób, które spotyka się z tym schorzeniem po raz pierwszy i choć świadomość społeczna jest coraz większa, to jednak ciągle osoby cierpiące na tę chorobę czują się w jakimś stopniu wykluczone społecznie. Niewiedza wiąże się ze strachem, a ten prowadzi do nieracjonalnego zachowania. Podanie ręki osobie chorej na łuszczyce nie może spowodować, że objawy łuszczycy pojawią się na skórze. Trzeba pamiętać, że wszelkie niesprawiedliwe traktowanie prowadzi do izolacji, alienacji, a w konsekwencji fobii społecznej czy nawet depresji u osób cierpiących na łuszczycę.
Mit: promienie słoneczne pozytywnie wpływają na zmiany łuszczycowe
Na koniec jeszcze jeden z popularnych mitów. Często mówi się, że warto wystawić skórę łuszczycową na słońce, bo ma ono pozytywny wpływ na zmiany skórne. Jednak w rzeczywistości jeśli skóra nie jest zabezpieczona, to takie postępowanie może prowadzić do nasilenia objawów, a do tego naraża się skórę na szkodliwe działanie promieniowania UV. Owszem promieniowanie UVA i UVB w ramach fototerapii czy terapii PUVA może pozytywnie wpływać na zmiany skórne, ale zawsze w kontrolowanych warunkach i pod okiem specjalistów.