Jak suszyć włosy, żeby były zdrowsze? O wyborze suszarki, serum do włosów i technikach suszenia

Skórę głowy należy umyć szamponem dwukrotnie, następnie nałożyć odżywkę i spłukać umiarkowanie ciepłą wodę, która domyka łuskę włosów. Następnie należy odcisnąć włosy delikatnie w ręcznik – bez pocierania. Czy suszyć włosy? Czy pozostawić je do samodzielnego wyschnięcia? Jak to robić prawidłowo? Wszystkie odpowiedzi dotyczące suszenia włosów znajdziesz w tym artykule.

Czy suszyć włosy suszarką?

Włosomaniaczki mają na postawione pytanie jednoznaczną odpowiedź: suszyć. Absolutnie nie można pozostawiać włosów do samodzielnego wyschnięcia na noc, ponieważ wtedy na skórze tworzy się środowisko sprzyjające rozwojowi drobnoustrojów, czyli bakterii i grzybów. Skóra głowy jest bardziej narażona na rozwój m.in. łupieżu. Również same włosy się „rozpulchniają” – ich łuski mocniej się otwierają, przez co porowatość wzrasta – stają się napuszone, suche, matowe. Dlatego po umyciu i odciśnięciu delikatnym nadmiaru wody w ręcznik, włosy należy wysuszyć suszarką.

Co należy wiedzieć o suszeniu włosów?

Mocny i umiarkowanie ciepły nawiew z suszarki wydmuchuje, a nie odparowuje wodę, nie niszcząc włosów. Suszenie ułatwia stylizację, zwiększa objętość fryzury i sprawia, że włosy mniej się przetłuszczają, ponieważ nie przylegają do powierzchni skóry głowy. Przed suszeniem zaaplikuj dobre serum do włosów bez spłukiwania. Jak wybrać suszarkę i produkty termooochronne?

Wybierz dobrą suszarkę z funkcją jonizacji

Suszenie nie musi niszczyć włosów, może nawet pozytywnie wpływać na ich kondycję. Mocny nawiew powietrza domknie łuski włosów i je wygładzi. Wybierz suszarkę z jonizacją, która zmniejsza elektryzowanie się włosów, zwiększa ich połysk i redukuje uszkodzenia. Urządzenie powinno też mieć regulowaną prędkość nadmuchu i temperaturę powietrza. Nadmierne korzystanie z wysokich temperatur podczas suszenia może nadal prowadzić do uszkodzeń włosów, nawet przy zastosowaniu funkcji jonizacji.

Wybierz dobre serum do włosów

Stosowanie produktów bez spłukiwania – takich jak termoochronne sera lub mgiełki – są niezwykle ważne przed sięgnięciem po suszarkę. Tworzą na włosach specjalny, ochronny film, który otula każdy włos i zabezpiecza przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak wysoka temperatura, ale też tarcie od ubrań, wiatr czy wysoka wilgotność powietrza. Dobre serum do włosów nakłada się na długość, a produkty w sprayu aplikuje z odległości.

Zasady suszenia włosów suszarką

  • Strumień suszarki nie może być gorący.
  • Nie susz włosów głową w dół.
  • Nie susz też bardzo mokrych włosów wysoką temperaturą – to naraża pasma na rozciągnięcia, uszkodzenia keratyny i pękanie kosmyków.
  • Unikaj zbyt bliskiego i punktowego przykładania suszarki do włosów.
  • Jeśli masz włosy proste, susz pasma suszarką z koncentratorem – nawiń je na okrągłą szczotkę do suszenia i susz włosy gładkimi pociągnięciami suszarki.
  • Kieruj strumień powietrza zgodnie z ruchem szczotki. Jeśli suszarka będzie trzymana w kierunku przeciwnym, włosy będą szorstkie i poplątane.
  • Włosy kręcone susz z użyciem dyfuzora, czyli kolczastej nakładki i niewielkiego nawiewu.