Własny dom to marzenie bardzo wielu osób, które pragną posiadać własny kąt. Własne podwórko i brak bezpośrednich sąsiadów sprawia, że domy budzą coraz większe zainteresowanie i są coraz chętniej wybierane przez wiele osób. Szczególnie popularne są mniejsze nieruchomości o powierzchni 100 m2. Przedstawiamy najważniejsze koszty, z którymi wiąże się budowa takiego domu. Dowiedz się zatem na jaki wydatek należy się przygotować.
Od czego zależy koszt budowy domu 100 m2?
Dokładny koszt związany z budową domu o powierzchni 100 m2 jest zależny od bardzo wielu zróżnicowanych czynników i ciężko o jednoznaczne określenie ostatecznej kwoty. Na cenę składają się bowiem takie elementy jak: lokalizacja, standard wykończenia, warunki gruntowe, wykorzystane materiały, rodzaj dachu i wiele innych. Można jednak w przybliżeniu określić ile pieniędzy potrzeba na wzniesienie gotowej konstrukcji, która pozwoli na zamieszkanie.
Koszt budowy domu 100 m2 – stan surowy zamknięty
Najłatwiej określić koszty biorąc pod uwagę budowę do stanu surowego zamkniętego. Oznacza to położenie fundamentów, wzniesienie murów, stworzenie dachu oraz montaż stolarki okiennej i drzwiowej. W takim przypadku w zależności od zastosowanej technologii i materiałów koszt powinien wynieść orientacyjnie około 200-230 tysięcy złotych. Taka kwota wystarczy do tego, aby położyć fundamenty w kwocie około 40-50 tysięcy złotych. Wznieść mury wraz z dachem w cenie około 130-150 tysięcy złotych, a także wykonać stolarkę okienną i drzwiową za około 30 tysięcy.
Należy jednak pamiętać, że nie są to wszystkie wydatki, na które należy się przygotować w sytuacji budowy domu o powierzchni 100 m2. Stan surowy zamknięty nie pozwala bowiem na wprowadzenie się i zamieszkanie. Niezbędne jest jeszcze położenie podłóg, malowanie ścian, a także zakup mebli i niezbędnego sprzętu RTV/AGD. Tutaj w zależności od wybranego standardu wykończenia koszty mogą sięgać nawet ponad 200 tysięcy złotych. Standardowo przyjmuje się jednak, że wykończenie domu o takim metrażu powinno wynieść około 150 tysięcy.
Budować samemu czy z pomocą firmy?
Wiele osób zastanawia się również nad tym czy zdecydować się na samodzielną budowę domu czy powierzenie wszystkich prac w ręce specjalistów. Obie formy budowy mają pewne zalety oraz wady. Dlatego też wybór odpowiedniej drogi warto dokładnie przemyśleć. W sytuacji, gdy nie posiada się doświadczenia w pracach budowlanych najlepiej będzie sięgnąć po pomoc zewnętrznych specjalistów, którzy udzielą wsparcia.
Budowa domu samodzielnie
Największe zalety takiej metody to:
- Znaczne obniżenie kosztów budowy
- Możliwość idealnego dopasowania domu pod własne potrzeby
- Zdobycie wiedzy na temat procesów budowlanych
Do wad można natomiast zaliczyć:
- Czasochłonność
- Konieczność włożenia wysiłku w budowę domu
- Ryzyko popełnienia poważnych błędów na etapie budowy
Budowa domu przez firmę budowlaną
Tutaj w zaletach można wyszczególnić:
- Gwarancja, że wszystkie prace zostaną wykonane prawidłowo
- Profesjonalne doradztwo na każdym etapie budowy
- Dokładne zastosowanie się do projektu
- Kompleksowe podejście do budowy
- Szybkie przeprowadzenie wszystkich prac
Największą wadą są natomiast koszty. Firmy budowlane bardzo często żądają wysokich kwot za poszczególne etapy prac i wzniesienie konkretnej konstrukcji, która będzie w stanie posłużyć domownikom przez długi czas.
Wybór odpowiedniej działki
Na koszty budowy domu 100 m2 wpływ ma także wybrana działka. Z roku na rok ceny ziemi znacząco rosną i w efekcie zakup działki ma oraz większy udział w ogólnych kosztach budowy nieruchomości. W zależności od wybranej lokalizacji koszt działki może wynieść od kilkudziesięciu do nawet ponad 100 tysięcy złotych.
Podsumowanie
Zrealizowanie marzeń o posiadaniu własnego domu wymaga zatem przede wszystkim odpowiedniego przygotowania finansowego. W przypadku kupowania działki i budowy domu od podstaw koszt ten w przypadku nieruchomości o powierzchni 100 m2 może wynieść nawet 500 tysięcy złotych. Inwestycja pozwoli jednak cieszyć się wyjątkowym domem, który posłuży przez resztę życia.